Vaksina kundër COVID-19 e Johnson&Johnson mund të përbëjë një “rrezik të vogël të mundshëm” të një reagimi neurologjik të rrallë, por potencialisht të rrezikshëm, thanë zyrtarët e shëndetit amerikan të hënën.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë në një deklaratë se kishin marrë raporte të 100 personave që morën Janssen të J&J duke zhvilluar sindromën Guillain-Barré, një çrregullim i sistemit imunitar që mund të shkaktojë dobësi të muskujve dhe paralizë herë pas here, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet më tej, ky numër përfaqëson një fraksion të vogël të gati 13 milionë amerikanëve që kanë marrë vaksinën me një dozë.

Reklama

Shumica e rasteve të efektit anësor u raportuan tek burrat – shumica 50 vjeç e lart – dhe zakonisht rreth dy javë pas vaksinimit.

Reklama

CDC tha se do t’i kërkojë panelit të saj të ekspertëve të jashtëm të vaksinave që të rishikojnë çështjen në një takim të ardhshëm.

Ndërkohë J&J nuk i është përgjigjur menjëherë një kërkese të Associated Press për koment.

Më herët të hënën, J&J lëshoi një deklaratë duke thënë se ishte në diskutime me Administratën e Barnave dhe Ushqimit në lidhje me rastet e rralla të Guillain-Barré.

“Mundësia për të ndodhur kjo është shumë e ulët”, citohet të jetë thënë në një deklaratë.

Reklama

Kompania gjithashtu tha se numri i rasteve të raportuara të Guillain-Barré pas përdorimit të vaksinës tejkaloi numrin e rasteve që priten normalisht në popullatë me një “shkallë të vogël”.

Në anën tjetër, qeveria amerikane tha se vaksinat më të përdorura në SHBA, të bëra nga Pfizer dhe Moderna, nuk tregojnë rrezik të çrregullimit pasi janë administruar më shumë se 320 milionë doza.

Reklama

Sindroma Guillain-Barré ndodh kur sistemi imunitar i trupit gabimisht sulmon disa nga qelizat e tij nervore, duke shkaktuar dobësi të muskujve dhe nganjëherë paralizë që zakonisht është e përkohshme.

Rreth 3,000 deri në 6,000 njerëz zhvillojnë sindromën çdo vit në SHBA, sipas CDC.

Reklama

Shumica e njerëzve që vuajnë nga Guillain-Barré shërohen plotësisht, sipas faqes së internetit të CDC, por ka pasur raste të dëmtimit të përhershëm nervor. /Telegrafi/