Aubameyang ka fituar titullin e parë të ligës në karrierën e tij duke luajtur vetëm tetë minuta me Barcelonën

Pierre-Emerick Aubameyang ka fituar titullin e parë të ligës në karrierën e tij, pavarësisht se mezi luajti për Chelsean gjatë sezonit të tyre mizor këtë edicion.

Përpjekja për të kuptuar 18 muajt e fundit të karrierës së Aubameyang do t’ju lërë duke kruani kokën, pasi ka qenë kapiten i Arsenalit në fillim të gjithë kësaj.

Vonesa për derbin e veriut të Londrës dukej se i nisi të gjitha problemet pasi Mikel Arteta vendosi që duhej të hiqte qafe sulmuesin.

Kontrata e tij në Emirates Stadium u prish në ditën e fundit të afatit kalimtar në janar 2022, për ta lejuar atë të transferohej në Barcelonë si lojtar i lirë.

Sulmuesi nga Gaboni bëri mirë në pjesën e dytë të sezonit për Barçën, duke shënuar 11 herë në vetëm 17 paraqitje në ligë.

Në verë, Chelsea erdhi për të dhe shpenzoi rreth 10 milionë funte për ta ribashkuar atë me Thomas Tuchel, i cili e kishte menaxhuar atë në Borussia Dortmund.

Shkarkimi i Tuchel erdhi vetëm disa javë më vonë dhe sulmuesi ka përfunduar duke luajtur vetëm 15 ndeshje në Ligën Premier, vetëm pesë ndeshje si titullar dhe ka shënuar një gol të vetëm në atë kohë.

Në mars ai u pa në zhveshtoren e Barcelonës duke festuar fitoren ndaj Real Madridit në El Classico, dhe tani ai ka një arsye tjetër për të festuar.

Aubameyang luajti tetë minuta në ndeshjen hapëse të sezonit për skuadrën e Xavit kundër Rayo Vallecanos, duke u futur në vend të Jordi Albas në barazimin 0-0, që do të thotë se ai është zyrtarisht një kampion i La Ligës.

Në Ligën Premier lojtarëve u kërkojnë pesë paraqitje në një sezon në mënyrë që të fitojnë një medalje dhe titullin e një fituesi të ligës.

Megjithatë, nuk është rasti i njëjtë çdo vend në kontinent dhe është e njëjta arsye që Kingsley Coman ka fituar ligën në çdo sezon të karrierës së tij deri tani.

Ndryshe, Aubameyang pritet të kthehet në Camp Nou gjatë verës pasi klubi po konsideronte anulimin e kontratës së tij pas incidentit të El Clasico.

Barça konfirmoi titullin e 27-të të ligës spanjolle duke mposhtur rivalët lokalë Espanyol të dielën. /Telegrafi/

Super gol i Edon Zhegrovës përballë PSG-së

U përball me të dy ekipet, trajneri i Valladolidit tregon dallimin mes Real Madridit dhe Barcelonës

Kylian Mbappe me dy gola në ‘Santiago Bernabeu’, Real Madridi kthehet te fitorja

Ilir Daja largohet nga Ballkani, përshëndetet me lojtarët pas ndeshjes me Malishevën