LAJMI I FUNDIT:

Ato që dimë deri tani rreth helikopterit “të rrëzuar” të presidentit të Iranit

Ato që dimë deri tani rreth helikopterit “të rrëzuar” të presidentit të Iranit

Një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi është dashur të bëjë një “ulje të vështirë” pasi ka pasur vështirësi, raportojnë mediat shtetërore.

Detajet e asaj që ndodhi mbeten të paqarta, por ja një vështrim rreth atyre që dimë deri më tani:

Sipas mediave lokale, përcjell Telegrafi, Raisi po shkonte për në qytetin e Tabrizit, në veriperëndim të Iranit, pasi u kthye nga kufiri me Azerbajxhanin, ku hapi digat Qiz Qalasi dhe Khodaafarin.

Veç kësaj, sipas raportimeve të mediave, përcjell Telegrafi, helikopteri ishte një nga tre që udhëtonin në një kolonë.

Aeroplani “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit
Lexo po ashtu Aeroplani “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Ministri i Brendshëm i Iranit thotë se ekipet e shpëtimit janë ende duke u përpjekur për të arritur në vendin e “aksidentit”, por përpjekjet e tyre po pengohen nga kushtet e këqija të motit.

Ndërkohë një gazetar i agjencisë së lajmeve Fars thotë se dukshmëria në zonën malore dhe të pyllëzuar ishte vetëm rreth pesë metra. Zona është rreth 50 km në veri të Tabrizit.

Ndërsa Ahmad Alirezabeigi, një deputet iranian për qytetin e Tabrizit, thotë se punonjësit e shpëtimit emergjent nuk e kanë gjetur ende vendndodhjen e helikopterit që mbante presidentin.

Sipas tij, dy helikopterë të tjerë në kolonë u ulën të sigurt. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Kalo në kategori