LAJMI I FUNDIT:

ATK paralajmëron ata që fitojnë nga kriptovalutat: Duhet të deklarojnë të ardhurat dhe të paguajnë tatimet

ATK paralajmëron ata që fitojnë nga kriptovalutat: Duhet të deklarojnë të ardhurat dhe të paguajnë tatimet

Administrata Tatimore e Kosovës njofton se të gjithë ata që që investojnë në kriptovaluta, se janë të detyruar të deklarojnë dhe të paguajnë tatimet dhe Kontributet Pensionale, ashtu siç është përcaktuar me legjislacionin tatimor.

Reklama

Sipas ATK-së, ata të cilët nuk deklarojnë të ardhurat e krijuara nga kriptovalutat do të ndërmerren masa, përcjell Telegrafi.

Institucioni për mbledhjen e borxheve, është shprehur se do të përqendrohet në identifikimin dhe trajtimin e personave që gjenerojnë të ardhura nga ky aktivitet.

“Për personat fizikë jo afarist, personat fizikë afarist dhe personat juridikë, të cilët nuk deklarojnë të ardhurat e krijuara dhe nuk paguajnë tatimet dhe Kontributet Pensionale, ATK do të ndërmarrë masat sipas legjislacionit tatimor. Administrata Tatimore e Kosovës, u bënë thirrje të gjithë personave që të deklarojnë të ardhurat e krijuara apo të korrigjojnë sa më parë deklaratat e tyre dhe të përmbushin të gjitha detyrimet tatimore të parapara me legjislacionin tatimor”, thuhet në njoftim. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Ekonomi
Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Jehona Hulaj
Zgjedhja e një anëtari të Bordit të OSHP-së, këta janë dy kandidatët që pritet të zgjidhen nga Kuvendi

Zgjedhja e një anëtari të Bordit të OSHP-së, këta janë dy kandidatët që pritet të zgjidhen nga Kuvendi

Ekonomi
Elegancë dhe bukuri e papërshkrueshme në secilën stoli me diamant të Altinbas

Elegancë dhe bukuri e papërshkrueshme në secilën stoli me diamant të Altinbas

Ekonomi
Për ty që ke stil - Brendi i fuqishëm italian SMEG po vjen në Kosovë!

Për ty që ke stil - Brendi i fuqishëm italian SMEG po vjen në Kosovë!

smeg
Një javë plot jetë në VitaLand - Festimet për fëmijët vazhdojnë!

Një javë plot jetë në VitaLand - Festimet për fëmijët vazhdojnë!

Vitaland
Kalo në kategori