LAJMI I FUNDIT:

Arrestohet ish-ministri i Mjedisit në Shqipëri, Lefter Koka

Arrestohet ish-ministri i Mjedisit në Shqipëri, Lefter Koka

Ish-ministri i Mjedisit në Shqipëri Lefter Koka është arrestuar me urdhër të Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Reklama

Burime nga GJKKO, për Euronews Albania bëjnë me dije se arrestimi i ish-zyrtarit të lartë është bërë me vendim gjykate.

Gazetari Eni Ferhati raportoi se SPAK pritet të dalë me një njoftim zyrtar lidhur me këtë arrestim. Ish-ministri mendohet se do të akuzohet për shpërdorim detyre në kohën kur drejtonte Ministrinë e Mjedisit, lidhur me çështjen e inceneratorëve.

SPAK ka mbi dy vjet që po heton çështjen e inceneratorëve, hetimet janë udhëhequr nga prokurori Dritan Prençi. Besohet se mund të ketë edhe ish-zyrtarë të tjerë lidhur me çështjen e incenaratorëve.

Lefter Koka fitoi mandatin e deputetit të Durrësit nën siglën e PS në zgjedhjet e fundit të 25 prillit, por pak muaj më vonë hoqi dorë nga mandati.

Ai ka mbajtur postin e ministrit të Mjedisit nga viti 2013-2017.