LAJMI I FUNDIT:

Arkeologët spanjollë kanë rihapur pishinat romake 1,800-vjeçare të groposura nën një shtëpi në qytetin e Toledos

Arkeologët spanjollë kanë rihapur pishinat romake 1,800-vjeçare të groposura nën një shtëpi në qytetin e Toledos

Në cep të dy rrugëve të ngushta në Toledo është një shtëpi shumëngjyrëshe. Fasada e verdhë e hapur dhe e verdhë e zbehtë e ndërtesës katërkatëshe ka ballkone të shumta, dhe dyqane të shitjes me pakicë në katin e përdheses, tregojnë fotot e shpërndara nga Konsorciumi Toledo.

Reklama

Arkeologët gërmuan bodrumin e shtëpisë dhe zbuluan rrënojat e një banje të madhe romake të ndërtuar në shekullin e dytë pas Krishtit, njoftoi Konsorciumi Toledo.

Nga gërmimet e banjave u zbulua një kompleks dykatësh, kanë deklaruar zyrtarët e qytetit. Rrënojat gjenden rreth 6 metra poshtë ndërtesës moderne, dhe ishin të groposura për shekuj të tërë, raporton Klix, përcjell Telegrafi.

Në katin e sipërm dhe në galeritë e katit të poshtëm, arkeologët i gjetën disa pishina të mbushura me ujë të ftohtë, e që gjithashtu quhen edhe “frigidarium”.

Ekspertët thanë se galeritë e poshtme kishin funksionuar si një lloj rrjete nëpërmjet të cilave punëtorët mund të kalonin pa u parë nga përdoruesit e banjave. Punëtorit kanë mundur të fusnin lëndë djegëse dhe t’i pastronin furrat që i ngrohnin pishinat në katin e sipërm, e gjithashtu edhe ta menaxhonin nivelin e ujit në to.

Mes rrënojave u zbuluan edhe disa prej këtyre tubacioneve të furnizimit, si për ujësjellësin ashtu edhe për kanalizimet. Baza e shkallëve, fragmente dekorative arkitekturore prej mermeri dhe disa vazo qeramike shumë me vlerë u gjetën gjithashtu nën shtëpi, bënë të ditur arkeologët.

Zyrtarët e qytetit i përshkruan pishinat 1,800-vjeçare si kompleksin më të rëndësishëm të banjave publike romake të zbuluar deri më sot në Spanjë. Puna restauruese përgatiti kompleksin për rihapje për publikun. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Një qen pati guximin të trembte një ari që endej në një shtëpi në Nju Jork - dhe e bëri këtë

Një qen pati guximin të trembte një ari që endej në një shtëpi në Nju Jork - dhe e bëri këtë

Interesante
As bombardimet ruse nuk i ndalin, çifti nga Kievi kurorëzojnë dashurinë e tyre në një strehimore

As bombardimet ruse nuk i ndalin, çifti nga Kievi kurorëzojnë dashurinë e tyre në një strehimore

Interesante
Disa raste kur njerëzit shijuan diçka të pazakontë

Disa raste kur njerëzit shijuan diçka të pazakontë

Interesante
Gjuetari i përbindëshit të Loch Ness thotë se

Gjuetari i përbindëshit të Loch Ness thotë se "diçka e pazakontë po ndodh" në liqenin mistik

Interesante
Profesori amerikan vendosi rekord të ri, po jeton nën ujë për më shumë se 74 ditë

Profesori amerikan vendosi rekord të ri, po jeton nën ujë për më shumë se 74 ditë

Interesante
Policia çliroi me kujdes një ari të bllokuar brenda një makine në Nevada

Policia çliroi me kujdes një ari të bllokuar brenda një makine në Nevada

Interesante
Kalo në kategori