LAJMI I FUNDIT:

Argjentina zbut rregullat për abortin

Argjentina zbut rregullat për abortin

Kongresi i Argjentinës legalizoi abortin deri në javën e 14-të të shtatzënisë.

Senatorët votuan në favor të projektligjit, pas një seance maratonë, me 38 vota pro, 29 kundër dhe një abstenim.

Deri më tani, Argjentina ka pasur disa nga ligjet më të ashpra në botë.

Aborti është lejuar vetëm në rastet e përdhunimit ose kur shëndeti i nënës ka qenë në rrezik.

Ligji është miratuar nga Dhoma e Deputetëve më herët.

Kisha Katolike, e cila mbetet me shumë ndikim në Amerikën Latine, e ka kundërshtuar ligjin dhe u ka bërë thirrje senatorëve që ta refuzojnë atë.

Aktivistët pro zgjedhjes shpresojnë se miratimi i ligjit në Argjentinë – njërin nga vendet më të mëdha dhe më me ndikim në Amerikën Latine – do t’i frymëzojë vendet e tjera ta ndjekin shembullin.

“Unë jam katolik, por unë duhet të bëj ligje për të gjithë”, ka thënë presidenti i Argjentinës, Alberto Fernandez, i cili e ka mbështetur masën.

“Sot, ne jemi shoqëri më e mirë”, ka thënë ai pas miratimit të ligjit. /REL/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Ushtari rus rrëfen për humbjet e mëdha që i kanë pësuar në Kharkiv: Ishim 100 në regjimentin tim, sot jemi 12

Ushtari rus rrëfen për humbjet e mëdha që i kanë pësuar në Kharkiv: Ishim 100 në regjimentin tim, sot jemi 12

Evropa
Kalo në kategori