LAJMI I FUNDIT:

Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh

Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh

Apple Inc ka mohuar pretendimet e bëra nga Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) se ka bashkëpunuar me spiunët amerikanë për të vëzhguar përdoruesit rusë të iPhone.

Reklama

Në një deklaratë, kompania tha se “asnjëherë nuk ka punuar me asnjë qeveri për të futur në ‘dyert e pasme ’ ndonjë produkt të Apple dhe nuk do ta bëjë kurrë”, raporton skynews.

Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë (FSB) njoftoi këtë mbrëmje se kishte zbuluar një operacion spiunazhi amerikan që komprometoi mijëra iPhone duke përdorur softuer të sofistikuar të vëzhgimit.

Kaspersky Lab me bazë në Moskë pretendoi se dhjetëra pajisje të punonjësve të saj ishin komprometuar gjatë operacionit.

FSB shtoi se komploti tregoi “bashkëpunim të ngushtë” midis Apple dhe Agjencisë së Sigurisë Kombëtare – agjencia amerikane përgjegjëse për inteligjencën dhe sigurinë kriptografike dhe të komunikimit.

Ndryshe, FSB-ja nuk dha asnjë provë se Apple kishte bashkëpunuar ose kishte dijeni për fushatën e spiunazhit. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
iPhone 15 Pro Max vs Samsung Galaxy S23 Ultra, kush i mbijetoi testit të rënies?

iPhone 15 Pro Max vs Samsung Galaxy S23 Ultra, kush i mbijetoi testit të rënies?

Teknologji
CEO i SoftBank: Inteligjenca artificiale që tejkalon atë njerëzore në pothuajse të gjitha fushat, do të vijë brenda 10 vjetëve

CEO i SoftBank: Inteligjenca artificiale që tejkalon atë njerëzore në pothuajse të gjitha fushat, do të vijë brenda 10 vjetëve

Teknologji
Prezantohet Nokia XR21 Limited Edition, HDM Global filloi prodhimin në Evropë

Prezantohet Nokia XR21 Limited Edition, HDM Global filloi prodhimin në Evropë

Teknologji
Pse po mbinxehet iPhone 15-shi?

Pse po mbinxehet iPhone 15-shi?

Teknologji
Google Pixel 8 “prezantohet” dy ditë para datës zyrtare

Google Pixel 8 “prezantohet” dy ditë para datës zyrtare

Teknologji
Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

Teknologji
Kalo në kategori