LAJMI I FUNDIT:

Andonov: Me mbështetjen e USAID-it po ndërtojmë të ardhmen energjetike të RMV-së

Andonov: Me mbështetjen e USAID-it po ndërtojmë të ardhmen energjetike të RMV-së

Bashkëpunëtori për Energjetik, Viktor Andonov mori pjesë në tryezën e rrumbullakët të organizuar nga USAID me temën “Investime në zhvillimin e aseteve energjetike – investime në energji” ku u diskutua për projektin investues të USAID-it.

Reklama

“Kriza globale na detyroi të vendosim prioritetet energjetike në krye të agjendës, tranzicionin energjetik, pavarësinë energjetike dhe diversifikimin në furnizimin me energji. Këto janë edhe shtyllat e një ekonomie të qëndrueshme afatgjatë, e cila do të sjellë një standard më të lartë jetese për qytetarët, dhe për kompanitë konkurrencë më të madhe në tregje, likuiditet dhe rritje. Investimi në infrastrukturën energjetike dhe diversifikimi i burimeve energjetike dhe rrugëve të furnizimit është jashtëzakonisht i rëndësishëm për sigurinë energjetike të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Është theksuar edhe në dokumentet dhe planet tona strategjike që parashikojnë tranzicionin energjetik dhe dekarbonizimin e ekonomisë sonë. Republika e Maqedonisë së Veriut ishte e para në rajon që miratoi Strategjinë për Zhvillimin e Energjetik deri në vitin 2040 bazuar në Marrëveshjen e Gjelbër Evropiane, e cila përcakton qartë vendosmërinë tonë për investime në energji të pastër, por edhe rritjen e besueshmërisë së sistemeve tona energjetike. Ishim të parët që zhvilluam dhe miratuam Planin Kombëtar të Energjetikës dhe Klimës, në të cilin u konfirmua dhe u përpunua në detaje Strategjia për Zhvillimin e Energjisë”, tha Andonov.

Andonov tha se Bashkimi Evropian miratoi Planin “RePowerEU”, i cili dërgoi sinjale të qarta se opsioni i vetëm për ndërtimin e një ekonomie të qëndrueshme është tranzicioni energjetik dhe rritja e investimeve në burimet e rinovueshme të energjisë, si dhe rritja e investimeve në efiçiencë të energjisë.

Andonov tha se projekti i USAID-it për zhvillimin e investimeve në projekte energjetike vjen në momentin e duhur për vendin tonë dhe se do të ofrojë mbështetje kyçe për të garantuar sigurinë tonë energjetike, si dhe mbështetje për tranzicionin energjetik të Maqedonisë dhe ndërtimin e një qendre të qëndrueshme energjetike./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

Lajme
U bë thirrje për protestë në Mitrovicën jugore, policia apelon: Mos bini pre e profileve të dyshimta

U bë thirrje për protestë në Mitrovicën jugore, policia apelon: Mos bini pre e profileve të dyshimta

Lajme
Komandanti i KFOR-it: Në Zveçan kishte njerëz profesionist të cilët me qëllim e kanë nxitur turmën e banorëve serbë

Komandanti i KFOR-it: Në Zveçan kishte njerëz profesionist të cilët me qëllim e kanë nxitur turmën e banorëve serbë

Lajme
Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Lajme
Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Lajme
Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Lajme
Kalo në kategori