Rimëkëmbja ekonomike në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë po fiton terren, duke shkaktuar një valë parashikimesh të azhurnuara dhe komente optimiste.

Ndërkohë, ekonomistët që shikojnë pjesë të tjera të botës, ndihen të shqetësuar, raporton cnn. “Ndërsa parashikimi është përmirësuar në përgjithësi, perspektivat po ndryshojnë në mënyrë të rrezikshme jo vetëm brenda kombeve, por edhe midis vendeve dhe rajoneve. Në fakt, ajo që ne shohim është një rikuperim me shumë shpejtësi, gjithnjë e më i fuqizuar nga dy motorë – SHBA dhe Kina”, pohoi Kristalina Georgieva , drejtori menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Komentet vendosin tonin për një javë takimesh virtuale të FMN-së dhe Bankës Botërore, ku ritmi i rimëkëmbjes shkaku i COVID-19 do të jetë në qendër të vëmendjes. Ministrat e financave nga ekonomitë e larta janë vendosur gjithashtu të mblidhen këtë javë në një takim të organizuar nga Italia, transmeton Telegrafi.

Georgieva përshëndeti “lajmin e mirë” për ekonominë globale falë vaksinimeve dhe shpenzimeve shtesë të stimujve në Shtetet e Bashkuara. Ajo tregoi se FMN-ja do të azhurnojë parashikimin global ekonomik të martën. Grupi për herë të fundit parashikoi që rritja globale do të shënonte 5.5 për qind në vitin 2021.

Të dhënat e fundit ekonomike nga Shtetet e Bashkuara mbështesin një pamje më rozë. Punëdhënësit amerikanë shtuan 916 mijë vende pune në mars, njoftoi të premten Departamenti i Punës. Ky është fitimi më i madh që nga gushti dhe pritjet e shqetësuara. Investitorët do të kenë shansin e tyre të parë për të reaguar ndaj raportit të hënën.

“Një ekonomi amerikane gati të rimarrë veten pas një viti krize të shkaktuar nga pandemia ishte në raportin e vendeve të punës të muajit mars”, tha Joseph Brusuelas, kryekonomist në RSM SHBA.

Tregu i punës është ende në një vrimë, me vendin në rënie prej 8.4 milionë pozitash që nga shkurti i vitit 2020.

Por industritë që janë goditur rëndë po tregojnë shenja të rezistencës. Restorantet dhe baret shtuan 176 mijë vende pune muajin e kaluar, ndërsa punët e arsimit shtetëror dhe lokal u rritën me 126 mijë ndërsa shkollat filluan të rihapen.

Shërbimet e shpërndarjes si FedEx dhe UPS, të cilat kanë përfituar nga rritja e madhe e blerjeve në internet, shtuan edhe 17 mijë vende pune.

Sektori i prodhimit i SHBA-së po zhurmon përpara, me Indeksin e Prodhimit ISM kohët e fundit duke postuar leximin më të mirë që nga viti 1983. Besimi i konsumatorit është më i forti që ka qenë në një vit.

Statistika të tilla ndihmuan që S&P 500 të kalojë në një rekord të lartë të të gjitha kohërave të enjten, kur indeksi u mbyll mbi 4,000 për herë të parë. Megjithatë, diku tjetër, fushatat e ngadalta të vaksinimit dhe një ringjallje e rasteve mund të paraqesin probleme.

“Ekziston edhe rrezik,” tha Georgieva javën e kaluar. “Vaksinat nuk janë ende në dispozicion për të gjithë dhe kudo. Shumë njerëz vazhdojnë të përballen me humbje të vendeve të punës dhe rritje të varfërisë. Shumë vende po bien prapa”, shtoi ajo.

Gjatë fundjavës, Shtetet e Bashkuara raportuan se më shumë se katër milionë doza të vaksinës së coronavirusit u administruan brenda 24 orësh, një rekord i ri. Gati 19 për qind e popullsisë, ose rreth 61 milionë njerëz janë vaksinuar plotësisht.

Përpjekjet në shumicën e vendeve të tjera janë të zbehta në krahasim. Javën e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë e quajti përhapjen e vaksinave në Evropë, e cila po përjeton një tjetër rritje të rasteve, “të papranueshme të ngadaltë”.

India, e cila regjistroi një numër rekord të rasteve ditore me coronavirus të hënën, ka administruar gati 76 milionë doza – por më pak se 1 për qind e 1.3 miliardë njerëzve të vendit janë vaksinuar plotësisht.

LG ishte një pioniere e smartphone-ve. Tani po lë biznesin

LG po del nga biznesi “tepër konkurrues” i krijimit të telefonave inteligjentë.

Të hënën, gjigandi i teknologjisë koreano-jugor njoftoi se do të mbyllte njësinë e telefonave celular pas vitesh humbje, duke shënuar fundin e një epoke për një trafik në botën Android.

Ndarja pritet të prishet deri më 31 korrik, megjithëse kompania mund të vazhdojë të shesë disa nga modelet e ekzistuese pas kësaj, sipas LG Electronics.
“Vendimi strategjik për të dalë nga sektori tepër konkurrues i telefonisë mobile do të lejojë kompaninë të përqendrojë burimet në fushat e rritjes siç janë komponentët e automjeteve elektrike, pajisjet e lidhura, shtëpitë e mençura, robotika, inteligjenca artificiale dhe zgjidhjet biznes nga biznesi.

LG dikur ishte një nga prodhuesit më të mirë të smartphone-ve në botë, duke fituar një vend në mesin e tre lojtarëve kryesorë globalë në vitin 2013, sipas firmës kërkimore Strategy Analytics, transmeton Telegrafi.

Por pajisjet e kompanisë që nga ajo kohë janë zvogëluar në popullaritet, veçanërisht pasi prodhimet kineze si Xiaomi dhe Oppo janë rritur në të gjithë botën. Që nga viti i kaluar, LG nuk ishte më as në mesin e shtatë lojtarëve më të mirë në mbarë botën, sipas Counterpoint Research, edhe pse është ende shitësi i tretë më i popullarizuar i smartphone-ve në Shtetet e Bashkuara, pas Apple (AAPL) dhe Samsung (SSNLF).

“LG lë një ‘vakum të vogël’ të pjesës globale të tregut me nën 2 për qind”, tha Neil Shah, një partner dhe nënkryetar i kërkimit në Counterpoint Research.

Kjo hapësirë ka të ngjarë të plotësohet nga Samsung në Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara, si dhe disa lojtarë më të vegjël, parashikoi ai.

Është një ditë e trishtuar për këtë ish-pronar të një çokollate LG blu. Por shenjat kanë qenë atje. LG paralajmëroi në janar se po shikonte të gjitha opsionet, përfshirë një shitje të mundshme të njësisë.

Pse strehimi në SHBA mund të jetë më i shtrenjtë?

Investitorët që kërkojnë rendimentin gjithnjë e më të lartë, po hedhin para në shtëpitë për një familje të vetme apo edhe në lagje të tëra, një trend që mund të rrisë përgjithmonë koston e strehimit në Shtetet e Bashkuara.

Wall Street Journal raporton se të dy investitorët individualë që përdorin aplikacione dhe fonde të pasura të kapitalit privat me miliarda në dorë kanë konkurruar për pasuri të patundshme banesore, të cilët kanë shkuar në një zbavitje të blerjes së shtëpive falë financimit të lirë të hipotekës.

“Tani keni një kapital të përhershëm duke konkurruar me një çift të ri që përpiqet të blejë një shtëpi”, tha John Burns, firma e konsulencës së pasurive të patundshme e të cilit vlerëson se në shumë tregje kryesore, rreth një në çdo pesë shtëpi të shitura blihet nga dikush që nuk lëviz kurrë.

Firma e tij mendon se flluska mund të rritet më shumë përpara se të shfaqet, duke parashikuar që çmimet e shtëpive do të rriten 12 për qind këtë vit dhe 6 për qind ose më shumë në vitin 2022.

Ekspertët thonë se ka dallime domethënëse midis këtij bumi të pasurive të patundshme dhe asaj që ndihmoi në shkaktimin e krizës financiare të vitit 2008, me standarde më të forta të huazimit dhe stok më të kufizuar. Por ndërsa tregu i demave fillon, furi ia vlen të monitorohet. /Telegrafi/