LAJMI I FUNDIT:

Ambasadori Guerot: Pajtimi Francë-Britani, shembull për Kosovën e Serbinë

Ambasadori Guerot: Pajtimi Francë-Britani, shembull për Kosovën e Serbinë

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka thënë se pajtimi i vendit të tij me Britaninë e Madhe është shembull që duhet ndjekur nga Kosova dhe Serbia.

Reklama

Në llogarinë e tij në Twitter, ambasadori të shtunën ka publikuar një fotografi me ambasadorin britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, duke shikuar kurorëzimin e Mbretit Charles III.

“Franca dhe Britania e Madhe miq dhe aleatë përgjithmonë: Tjetër shembull i pajtimit në mes të fqinjëve që dikur kanë pasur probleme me njëri-tjetrin”, ka shkruar ai, duke e vendosur në fund flamurin e Kosovës dhe atë të Serbisë për ta përcjellë mesazhin e tij.

Franca dhe Britania kanë pasur konflikte shekuj më parë, në periudha të gjata.

Marrëdhëniet mes këtyre dy vendeve u patën tensionuar edhe në vitin 2021 lidhur me peshkimin në Kanalin Anglez./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, i ndalohet ardhja në Kosovë

Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, i ndalohet ardhja në Kosovë

Lajme
Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Lajme
Kthehet në Shqipëri pas 85 vitesh, historia emocionuese e Remzi Mullës nga Australia

Kthehet në Shqipëri pas 85 vitesh, historia emocionuese e Remzi Mullës nga Australia

Lajme
Degradim dhe shkatërrim i mjedisit në fshatrat e Zveçanit, policia dërgon tre kamionë për verifikim të dokumentacionit në terminalin doganor

Degradim dhe shkatërrim i mjedisit në fshatrat e Zveçanit, policia dërgon tre kamionë për verifikim të dokumentacionit në terminalin doganor

Kronika e Zezë
Voziti me shpejtësi 228 km/h në autostradë, gjobitet me 300 euro

Voziti me shpejtësi 228 km/h në autostradë, gjobitet me 300 euro

Kronika e Zezë
“Do të publikojmë dëshmi të reja se Vuçiqi qëndron prapa sulmit në veri”, “Radoiçiqi të dorëzohet te autoritetet e Kosovës” – deklaratat e presidentes për CNN

“Do të publikojmë dëshmi të reja se Vuçiqi qëndron prapa sulmit në veri”, “Radoiçiqi të dorëzohet te autoritetet e Kosovës” – deklaratat e presidentes për CNN

Lajme
Kalo në kategori