LAJMI I FUNDIT:

Ambasadori francez kërkon nga opozita ta shohë ndryshe Asociacionin: Takimi i 27 shkurtit mund të ishte moment historik

Ambasadori francez kërkon nga opozita ta shohë ndryshe Asociacionin: Takimi i 27 shkurtit mund të ishte moment historik

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, deklaroi të martën se marrëveshja e diskutuar për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë në takimin e 27 shkurtit në Bruksel, do të mund të ishte një moment historik për të dyja vendet.

Reklama

Në një prononcim për media, Guerot tha se kjo marrëveshje është pozitive dhe në interesin e Kosovës si shtet.

“Mendoj se jemi në një moment premtues, ka mundësi reale të bëjmë progres konkret në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë. Marrëveshja që u diskutua më 27 shkurt ka potencial… ka shumë për të dyja vendet për Kosovën dhe Serbinë. Është diçka shumë pozitive dhe në interesin e Kosovës si shtet”, u shpreh ai para gazetarëve.

Guerot foli edhe për qëndrimet e opozitës, për të cilët tha se duhet ta shikojnë çështjen e Asociacionit nga një perspektivë më e gjerë.

“Kosova është një vend demokratik dhe është normale që pozita dhe opozita të jenë në kundërshtim për çështje të ndryshme. Ne siç kemi kërkuar nga Qeveria e Kosovës, kërkojmë njëjtë edhe nga opozita që ta shohin çështjen e Asociacionit nga një perspektivë më e gjerë, ta shohin ‘pikturën e madhe’ dhe t’i vlerësojnë përpjekjet që komuniteti ndërkombëtar po bën për Kosovën dhe Serbinë”, deklaroi mes tjerash ambasadori francez.

Guerot tha se shpreson që marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë të finalizohet më 18 mars, kur do të jetë edhe takimi i radhës./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq në takim me Escobarin dhe Lajçakun kërkon formimin e Asociacionit

Vuçiq në takim me Escobarin dhe Lajçakun kërkon formimin e Asociacionit

Lajme
Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Politikë
​Hovenier rithekson nevojën për depërshkallëzim në veri

​Hovenier rithekson nevojën për depërshkallëzim në veri

Politikë
Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Lajme
Molliqaj: Asociacioni është përgjigja për secilin manovrim taktik të Kurtit

Molliqaj: Asociacioni është përgjigja për secilin manovrim taktik të Kurtit

Lajme
Muaji i katërt që policët nuk paguhen për rrezikshmëri në punë, sindikata nuk përjashton hapat radikalë

Muaji i katërt që policët nuk paguhen për rrezikshmëri në punë, sindikata nuk përjashton hapat radikalë

Siguri
Kalo në kategori