LAJMI I FUNDIT:

Ambasadori i ri i BE-së në Tiranë dorëzon letrat kredenciale tek Presidenti Begaj: I emocionuar të nis mandatin

Ambasadori i ri i BE-së në Tiranë dorëzon letrat kredenciale tek Presidenti Begaj: I emocionuar të nis mandatin

Ambasadori i sapoemëruar i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Silvio Gonzato, dorëzoi këtë të enjte letrat kredenciale te Presidentit i Republikës së Shqipërisë Bajram Begaj.

Në reagimin e parë të bërë në rrjetin “X”, Gonzato, shprehet i emocionuar për nisjen e mandatit të tij në Tiranë.

Ambasadori i BE nënvizon mundësinë e integrimit të Shqipërisë në BE, duke ndjekur progresin dhe reformat e bëra deri tani.

“I emocionuar për të filluar mandatin tim në Tiranë si ambasadore e re e BE-së. Ne kemi një mundësi unike për ta integruar më tej Shqipërinë në të, duke konsoliduar progresin e arritur deri tani dhe duke ndjekur reformat e nevojshme për ta bërë këtë vend më të begatë, më modern dhe më gjithëpërfshirës”, shkruan në “X” Gonzato.

Gonzato e filloi karrierën e tij në BE në vitin 1988. Deri vonë, ai ka qenë Ambasador, Zëvendës Shef i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Kombet e Bashkuara në Nju Jork.

Ai ka qenë më parë Drejtor për të Drejtat e Njeriut dhe Demokracinë në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS). Në këtë cilësi, ai ishte përgjegjës për organizimin dhe përmbajtjen e të gjithë dialogëve dhe konsultimeve në lidhje me BNJ ndërmjet BE-së dhe vendeve partnere (mbi 40 prej tyre), zhvillimin e udhëzimeve të politikave dhe udhëzimet për delegacionet dypalëshe dhe shumëpalëshe të BE-së në çështjet që kanë të bëjnë me Mbështetjen e HR dhe demokracisë. Ai ishte gjithashtu përgjegjës për aktivitetet e vëzhgimit të zgjedhjeve.

Në shtator 2015 ai u emërua Drejtor për Marrëdhëniet Ndërinstitucionale, Koordinimin e Politikave dhe Diplomacinë Publike në EEAS. Përgjegjësitë e tij mbulonin marrëdhëniet me të gjitha institucionet e BE-së dhe përfaqësimin e EEAS në negociata që kanë implikime institucionale ose ligjore, duke përfshirë sanksionet.

Ai ishte përgjegjës për koordinimin e të gjitha dosjeve politike dhe legjislative dhe përgatitjen e mbledhjeve të Këshillit të Punëve të Jashtme. Ai ishte gjithashtu përgjegjës për aktivitetet e diplomacisë publike (duke përfshirë promovimin e çështjeve kulturore në marrëdhëniet e jashtme të BE-së), çështjet e komunikimit strategjik.

Në këtë kontekst ai mbikëqyri strategjinë e komunikimit të EEAS, duke përfshirë aktivitetet që synojnë luftimin e manipulimit të informacionit nga burime të huaja. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Kronika e Zezë
Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Politikë
Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Politikë
Komandanti i Gardës së Iowa-s sheh nga afër kapacitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Komandanti i Gardës së Iowa-s sheh nga afër kapacitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Siguri
​AKI ndihmoi në zbulimin e vendndodhjes së kosovarit të kërkuar për vrasjen në Norvegji

​AKI ndihmoi në zbulimin e vendndodhjes së kosovarit të kërkuar për vrasjen në Norvegji

Lajme
Hoxhaj: Edhe opozita ka përgjegjësi për veprimet e Kurtit

Hoxhaj: Edhe opozita ka përgjegjësi për veprimet e Kurtit

Politikë
Kalo në kategori