Presidenti amerikan, Donald Trump, humbi ambasadorin e tij në Rusi, pasi John Huntsman, ish-kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë dhe ish-guvernator i Utahut dha dorëheqje.

Jon Huntsman njoftoi me një letër drejtuar presidentit amerikan dorëheqjen e tij, pas dy vitesh në ambasadën në Moskë, gjatë së cilës ai duhej të merrej me tensionet në rritje midis SHBA dhe Rusisë, pas ndërhyrjeve të dyshuara ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016.

Huntsman do të largohet në tetor dhe do të mund të kandidojë përsëri për guvernator të Utahut. /kp/Telegrafi/