LAJMI I FUNDIT:

Ambasada Zvicerane i dorëzon Qeverisë platformën për punësimin e të rinjve

Ambasada Zvicerane i dorëzon Qeverisë platformën për punësimin e të rinjve

Në kuadër të bashkëpunimit në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Zvicerane është zhvilluar platforma për punësimin e garantuar për të rinj.

Reklama

Kjo platformë është donacion i Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim dhe projektit EYE për Ministrinë e Financave, Punës dhe Transfereve.

Për këtë qëllim, Ministri Hekuran Murati priti në takim përfaqësuesin e Ambasadës Zvicerane, Christophe Favre dhe përfaqësuesit e projektit EYE, për të parë bashkërisht prezantim e platformës së punësimit.

Gjatë takimit, Murati theksoi se punësimi është prioritet kyç i Qeverisë, e këtë po e dëshmojmë përmes politikave që në qendër kanë punësimin e qëndrueshëm për të gjitha kategoritë.

Në anën e tij, Christophe Favre u shpreh entuziast për projektin në fjalë, dhe konfirmoi edhe njëherë mbështetjen e Qeverisë zvicerane për nisma të tilla që synojnë zhvillimin ekonomik e ngritjen e mirëqenies sociale.

Platforma për skemën e punësimit të garantuar për të rinj do të lansohet së shpejti nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve, thuhet në njoftimin për media. /Telegrafi/