LAJMI I FUNDIT:

Ambasada e SHBA-së në Serbi thotë se nuk ka ftuar zyrtarët e sanksionuar në ceremoni

Ambasada e SHBA-së në Serbi thotë se nuk ka ftuar zyrtarët e sanksionuar në ceremoni

Ambasada e SHBA-së në Serbi tha se nuk e ftoi Aleksandar Vulinin, drejtorin e sanksionuar të Agjencisë së Inteligjencës së Sigurisë të Serbisë (BIA), në një ngjarje për të përkujtuar përvjetorin e një misioni shpëtimi aleat të Luftës së Dytë Botërore.

Reklama

Vulin u fotografua në ngjarjen e 16 shtatorit të mbajtur pranë fshatit Pranjani për të kujtuar misionin heroik “Halyard” të vitit 1944, i cili i çoi në të sigurt më shumë se 400 pilotë aleatë të mbajtur në Serbinë e pushtuar nga gjermanët, transmeton Telegrafi.

Ngjarja vjetore mbledh së bashku serbët dhe amerikanët. Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill, ishte në mesin e të pranishmëve dhe iu drejtua atyre që ishin mbledhur për këtë ngjarje.

Në një përgjigje me shkrim të 18 shtatorit për Radion Evropa e Lirë, ambasada e SHBA-së në Beograd tha se ngjarja ishte organizuar nga Fondacioni Halyard, jo nga ambasada, dhe ishte e hapur për të gjithë.

“Ambasada e SHBA-së në Beograd nuk e ftoi personalisht të merrte pjesë”, thuhet në deklaratë.

Vulin ka qenë nën sanksionet e SHBA-së që nga korriku për korrupsion të dyshuar, përfshirje në trafikun e drogës dhe lidhjet me Rusinë.

Ai është zyrtari më i lartë serb i vendosur në listën e sanksioneve të SHBA-së që kur Partia Progresive Serbe (SNS) erdhi në pushtet në vitin 2012. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Turqia
Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Kroacia
Për të luftuar shpopullimin, Sardenja e Italisë “importon” barinj nga Kirgistani

Për të luftuar shpopullimin, Sardenja e Italisë “importon” barinj nga Kirgistani

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Kalo në kategori