LAJMI I FUNDIT:

Alivanosja në gjendje të dehur mund të dyfishojë rrezikun e zhvillimit të mëvonshëm të çmendurisë

Alivanosja në gjendje të dehur mund të dyfishojë rrezikun e zhvillimit të mëvonshëm të çmendurisë

Studiuesit shikuan diagnozat e çmendurisë në më shumë se 130,000 të rritur në Evropë të cilët kishin raportuar zakonet e tyre të pirjes rreth 14 vjet më parë.

Ata që thanë se kishin humbur vetëdijen pasi kishin pirë, kishin një rrezik dyfish të rritur të çmendurisë.

Kjo vlente edhe nëse ata e konsideronin veten si pirës përgjithësisht të moderuar, vetëm në raste të qejfit. Alkooli është toksik për qelizat nervore në tru dhe u shkaktoi dëme serioze atyre kur njerëzit e tepronin me pije, shkruan Dailymail, përcjell Telegrafi.

Studimi, i botuar në revistën mjekësore “JAMA Network Open”, u drejtua nga Dr Mika Kivimäki në universitetin e Londrës. Ata ekzaminuan rezultatet e shtatë studimeve të veçanta që hetonin nëse pirja ishte një faktor rreziku i çmendurisë.

Studimet shtriheshin në Mbretërinë e Bashkuar, Francë, Suedi dhe Finlandë me 131,415 pjesëmarrës të një moshe mesatare 43 vjeç.

Secili vullnetar i studimit iu përgjigj një pyetësori rreth zakoneve të tyre të pirjes para se të kategorizohej në pirës të rëndë ose të moderuar. Rreth 103,290 ishin pirës të rëndë sepse ata konsumuan më shumë se kufiri i rekomanduar nga shefat e shëndetësisë.

Pjesa tjetër e grupit, 28,125 njerëz, u konsideruan si pirës të moderuar sepse raportuan më pak se kufiri i këshilluar. Përfundimet tregojnë se ata që pinë më shumë se 125 mililitra të gotës së verës në javë kishin 16 për qind më shumë shanse për çmenduri, ndërsa ata që kalonin 250 mililitra të gotës së verës kishin 22 për qind shanse më të larta.

Rreth 96,000 pjesëmarrës në studim u pyetën nëse ata ishin alivanosur për shkak të pirjes gjatë 12 muajve të fundit. Rreth 10.4 për qind e pjesëmarrësve në studim raportuan se kishin humbur vetëdijen pas një nate jashtë në vitin e kaluar.

Humbja e vetëdijes ngriti shanset e një diagnoze të çmendurisë me 2.1 herë, zbuloi studimi, krahasuar me ata që pinin mesatarisht dhe nuk alivanoseshin kurrë. Kjo u rrit në 2.2 herë në ata që kishin zakon të alivanoseshin, duke raportuar atë më shumë se një herë në vitin e kaluar.

Rreziku ishte edhe tek njerëzit që e konsideronin veten si pirës të moderuar.

Studiuesit shpjeguan se njerëzit që mendojnë për veten e tyre si pirës të moderuar mund të jenë ende duke e rrezikuar veten kur pijnë shumë. Analizat e mëtejshme treguan se burrat kishin pothuajse tre herë më shumë gjasa të preken nga çmenduria nëse shpesh alivanosen, ndërsa gratë kishin dyfish rrezik.

Studiuesit gjithashtu vëzhguan disa kushte të tjera shëndetësore të lidhura me alkoolin, të tilla si sëmundja e mëlçisë dhe dështimi i veshkave, dhe zbuluan se ato ishin më të larta në mesin e atyre që alivanoseshin nga pirja. Dr Kivimäki dhe kolegët e tij shpjegojnë troç se alkooli është si helm për trurin, duke shkaktuar tkurrjen e tij dhe dëmtimin e qelizave të rëndësishme, shkruan Dailymail, transmeton Telegrafi.

Kur kalon barrierën gjak-tru, ajo infiltron neuronet në përqendrime të larta.

Neuronet dërgojnë mesazhe kimike përreth trurit. Nëse ata vdesin, kjo çon në simptomat klasike të konfuzionit, probleme për të kuptuar gjërat dhe humbjen e kujtesës.

Atrofia përshkruan një humbje të neuroneve dhe lidhjet midis tyre, dhe autorët shkruan: “Alkooli mund të shkaktojë atrofi të trurit”. Kur alkooli kalon procesin e prishjes ndërsa është në tru, ai mund të shkaktojë dëmtime të qelizave. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Një ushqim që na shkurton jetën me 36 minuta sa herë e hamë

Një ushqim që na shkurton jetën me 36 minuta sa herë e hamë

Të njohim produktet
Kalo në kategori