LAJMI I FUNDIT:

Agjenti sekret rus i cili ‘ra për vdekje’ nga ambasada në Berlin ‘mund të jetë ekzekutuar nga frika se po bashkëpunonte me Perëndimin’

Agjenti sekret rus i cili ‘ra për vdekje’ nga ambasada në Berlin ‘mund të jetë ekzekutuar nga frika se po bashkëpunonte me Perëndimin’
Reklama

Një agjent i fshehtë rus i FSB-së, i cili ‘ra për vdekje’ në Berlin mund të jetë ekzekutuar sepse spiunët e tij dyshonin se ai po bashkëpunonte me Perëndimin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, diplomati Kirill Zhalo, 35 vjeç, u gjet i pajetë në trotuarin jashtë ambasadës ruse në Berlinin qendror në orën 7:20 të mëngjesit të 19 tetorit nga rojet gjermane të caktuar për ta mbrojtur atë.


Zhalo duket se ka rënë për vdekje nga kati i sipërm i ndërtesës, tha gazeta gjermane Der Spiegel, teksa publikoi lajmin për vdekjen të premten.

Por babai i diplomatit, gjenerallejtënant Alexei Zhalo thuhet se është një oficer i lartë i shërbimit kundërzbulues të FSB-së, i cili ka qenë i lidhur me operacione sekrete kundër figurave të opozitës dhe gazetarëve në Rusi.

Dhe gazetari rus në mërgim, Roman Dobrokhotov, redaktor në mërgim i The Insider, i cili bëri zbulimet kryesore për vdekjen e të dërguarit, ka pretenduar se ai ka të ngjarë të jetë vrarë.

Dobrokhotov shprehu dyshime se Zhalo Jr ishte përfshirë ose dinte për vrasjen e supozuar të komandantit çeçen Zelimkhan Khangoshvili, i cili u qëllua dy herë në kokë në parkun Kleiner Tiergarten të Berlinit në gusht të vitit 2019.

Versionet alternative të një rënie aksidentale nga një ndërtesë ambasade, ose vetëvrasje nga operativi i FSB-së, ‘duken si një absurditet i plotë’ dhe janë ‘të pamundura për t’u besuar’, tha ai.

Ndërkohë, asnjë shkak zyrtar për vdekjen e Zhalos nuk është dhënë sepse ambasada refuzoi një autopsi dhe prokurorët gjermanë nuk kanë kompetenca për të hetuar për shkak të statusit diplomatik të Zhalos.

Trupi i Zhalos u riatdhesua në Rusi një ditë pasi u gjet në trotuar.

Ambasada ruse e ka pranuar vdekjen e Zhalos që kur lajmi u bë publik, duke e përshkruar atë si një ‘aksident tragjik’ dhe duke thënë se nuk do të komentojë më tej për ‘arsye etike’.

Ajo shtoi se ‘spekulimet që janë shfaqur në një numër mediash perëndimore’ mbi vdekjen e diplomatit janë ‘absolutisht të pasakta’.

Ndërsa Ministria e Jashtme e Gjermanisë gjithashtu konfirmoi vdekjen të premten, por tha se nuk mund të japë më shumë informacion për shkak të ‘arsyeve të privatësisë’. /Telegrafi/