Një agjenci britanike spiunazhi ka paralajmëruar se chatbot-et e Inteligjencës Artificiale si ChatGPT përbëjnë një kërcënim sigurie, sepse pyetjet e ndjeshme mund të hakerohen ose të zbulohen.

Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike, një njësi e agjencisë së inteligjencës GCHQ, publikoi të martën një postim në blog që përshkruan rreziqet për individët dhe kompanitë nga përdorimi i një lloji të ri të chatbot-ëve të fuqishëm të bazuar në AI, shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi.

Rreziqe të tjera përfshinin kriminelët që përdorin chatbot për të shkruar “email bindëse mashtruese” dhe për t’i ndihmuar ata të montojnë sulme kibernetike “përtej aftësive të tyre aktuale”, shkruan autorët e postimit në blog të NCSC.

Reklama

Kjo krijon një rrezik për pyetje të ndjeshme, të tilla si një CEO që pyet “si më mirë të pushosh një punonjës” ose dikush që bën pyetje shëndetësore, shkruan autorët.

Reklama

Ndryshe, kompanitë e mëdha duke përfshirë Amazon dhe JPMorgan kanë këshilluar punonjësit të mos përdorin ChatGPT për shkak të shqetësimeve se mund të rrjedhin informacionet e brendshme. /Telegrafi/