LAJMI I FUNDIT:

Acarohen raportet mes superfuqive, SHBA vendos sistemin antiraketor në Rumani, Rusia instalon raketat me rreze të gjatë në Krime

Acarohen raportet mes superfuqive, SHBA vendos sistemin antiraketor në Rumani, Rusia instalon raketat me rreze të gjatë në Krime

Rusia ka vendosur dy bombarduesit e saj strategjikë dhe sistemet raketore “Iskander” në Krime për të treguar se është gati për çdo “kërcënim” amerikan, pasi SHBA-të vendosën mbrojtësit antiraketë në Rumani.

Reklama

Lajmin e ka dhënë një politikan i njohur duke thënë se kjo do t’i lejojë Rusisë të reagojë ndaj çdo kërcënimi që vjen nga territori evropian.

“Instalimi i sistemeve amerikane të lëshimit të raketave në Rumani u bë një “sfidë serioze” për Rusinë”, tha Viktor Bondarev, kreu i Komitetit të Mbrojtjes dhe Sigurisë të Këshillit të Federatës Ruse.

“Por përgjigja e duhur tashmë është formuluar, me “Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë që merr vendim për instalimin e skuadrave të bombarduesve të raketave me rreze të gjatë Tu-22M3 në Krime, në bazën ajrore të qytetit Gvardeysk”, shtoi ai.

Sistemet e raketave shtetërore të Rusisë, duke përfshirë S-300 dhe S-400, Buk-M2, Pantsir-S1 dhe dy modifikime të Iskanderit [me aftësi bërthamore], gjithashtu janë vendosur në gadishull.

Sipas Bondarev, Tu-22M3 në Krime do të modernizohet dhe do të pajiset me armatim të ri në vitet e ardhshme, që do t’u lejojë atyre “të dërgojnë raketa në çdo pikë në Evropë, duke goditur çdo lloj armatimi anti-raketor apo objekteve të mbrojtjes ajrore”.

Bondarev, i cili ka qenë komandant i Forcave Ajrore të Rusisë në 2012-15 e bëri deklaratën e tij në ditën kur populli i Krimesë festoi pesë vjetorin e ribashkimit me Rusinë.

Shtetet e Bashkuara vendosën elementë anti-raketë në Rumani në 2016 dhe filluan ndërtimin e një baze tjetër në Poloni të njëjtin vit. Uashingtoni pretendoi se ishte e nevojshme për të luftuar raketat balistike të zhvilluara nga Irani dhe Koreja e Veriut, por Rusia i hodhi poshtë ato hapa si një kërcënim serioz për sigurinë e vetë kombëtare.

Moska këmbënguli që raketat MK-41 në Rumani mund të përdoreshin për të hedhur në erë raketat e lundrimit Tomahawk, të cilat u ndaluan nga Marrëveshja e Forcave Bërthamore (INF).

Në shkurt, Shtetet e Bashkuara paralajmëruan tërheqjen e njëanshme nga INF, duke i lënë Moskës asnjë alternativë tjetër përveçse të pezullojë pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen dypalëshe të vitit 1987./Shqip/


Në trend Botë

Më shumë
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Evropa
Plani i OKB-së, deri në vitin 2040 niveli i ndotjes nga plastika do të ulet 80 për qind

Plani i OKB-së, deri në vitin 2040 niveli i ndotjes nga plastika do të ulet 80 për qind

Botë
Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Evropa
Më shumë se 17 mijë njerëz po evakuohen nga autoritetet ukrainase pas shpërthimit të digës në Kherson

Më shumë se 17 mijë njerëz po evakuohen nga autoritetet ukrainase pas shpërthimit të digës në Kherson

Evropa
Kalo në kategori