LAJMI I FUNDIT:

‘Absurde, poshtëruese dhe fyese’: Zyrtari i lartë ukrainas reagon ndaj deklaratave të kryeministrit hungarez

‘Absurde, poshtëruese dhe fyese’: Zyrtari i lartë ukrainas reagon ndaj deklaratave të kryeministrit hungarez

Një këshilltar presidencial i Volodymyr Zelenskyt ka kritikuar kryeministrin hungarez, duke e quajtur pozicionin e tij “absurd” dhe një “poshtërim të qëllimshëm të Evropës”.

Reklama

Reagimi i tij vjen pasi Viktor Orban tha ditë më parë se Ukraina nuk mund ta fitojë luftën, duke komentuar se nuk do të kishte “asnjë fitore për ukrainasit e dobët në fushën e betejës”.

Ai shtoi se ishte i shqetësuar për shpëtimin e jetëve, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak tha: “Nëse kryeministri hungarez është me të vërtetë i shqetësuar për viktimat, ai duhet të telefonojë ‘mikun e tij Putin’ dhe t’i kërkojë atij të tërheqë forcat e armatosura ruse nga kufijtë e njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës”.

Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut
Lexo po ashtu Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut

Qëndrimi publik i zotit Orban përbënte “mirënjohje të veprimeve terroriste të Rusisë” dhe “fyerje” të ligjit ndërkombëtar, shtoi ai.

Ndonëse fillimisht ai dënoi pushtimin e Rusisë, kryeministri hungarez është parë si një fqinj jombështetës i Ukrainës, duke refuzuar të sigurojë ndonjë pajisje ushtarake dhe duke kritikuar sanksionet e BE-së kundër Moskës.

Midis Hungarisë dhe Ukrainës ka pasur “ndjenja të këqija” për shkak të trajtimit të pakicës hungareze që jeton në perëndim të Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori