LAJMI I FUNDIT:

24 vjet nga rënia e dëshmorit Ahmet Gjikolli, përkujtohet vepra e tij në Pejë

24 vjet nga rënia e dëshmorit Ahmet Gjikolli, përkujtohet vepra e tij në Pejë

Me homazhe dhe nderime te përmendorja e tij në qendër të Pejës është shënuar 24 vjetori i vdekjes së dëshmorit Ahmet Gjikolli, i rënë në betejën e Çabratit.

Reklama

Familjarë, shokë e bashkëluftëtarë të Ahmetit kanë kujtuar dhe nderuar veprën heroike nëpër të gjitha betejat e Rrafshit të Dukagjinit e deri në betejën e tij të fundit në Çabrat ku edhe ra dëshmor.

Një delegacion i degës së AAK-së, i prirë nga kryetari Ali Berisha bashkë me familjen Gjikolli kanë bërë homazhe para bustit të tij.

Me homazhe dhe nderime përfaqësuan edhe një delegacion i lartë nga Lëvizja Vetëvendosje e Pejës, të prirë nga kryetari i saj Taulant Kelmendi si dhe deputetja Fatmire Mulhaxha-Kollçaku.

Nuk munguan as bashkëluftëtarë e bashkëluftëtare të Ahmetit, që nga Gjakova erdhën për të nderuar sakrificën e tij.

Gjikolli ka qenë ushtar i Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës që nga ditët e para të luftës, duke u rreshtuar dhe shërbyer në Zonën e III-të Operative të Dukagjinit, nën komandën e Ramush Haradinajt.

Ai fillimisht ishte varrosur në Çabrat, ndërsa më 3 Korrik të vitit 1999 ishte rri-varrosur me nderime të larta ushtarake në kompleksin e varrezave të Dëshmorëve në Pejë.

Në vitin 2022, ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka ndarë dekoratë për tre familje pejane, bijtë e të cilave kanë rënë dëshmorë në luftën e vitit 1998/1999 në Kosovë.

Medaljet presidenciale u ndanë për familjen e Ahmet Gjikollit, Shpetim Bojkut e Jusuf Kelmendit. /Njeshi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Kalo në kategori