Një djalë në një qendër tregtare të ngjeshur dhe në mënyrë të pakujdesshme ka drejtuar një makinë rreth një parkingu. Djali, 12 vjeç, voziti nëpër parking përpara se të dilte në një rrugë në North Lakes, në rajonin Moreton Bay të Queensland, të shtunën pasdite.

Pamjet dramatike nga telefoni i një dëshmitari kapën momentin kur ai kaloi me makinë mbi një bordurë ndërsa blerësit shikonin të tmerruar. ‘Oh jo! Ai do të përplaset në pjesën e përparme…” u dëgjua duke thënë një grua. ‘Makina e kujt është? Ai do të përplaset me shumë makina’, tha një tjetër i pranishëm aty.

Reklama

Një grua ndoqi makinën poshtë ndërsa djali hyri në atë që dukej të ishte një rrethrrotullim, transmeton Telegrafi.

Policia e Queensland tha për Daily Mail se makina u braktis më vonë dhe djali u pa duke ecur në një rrugë afër qendrës.

Reklama

“Policia mori një raport për një djalë të ri që drejtonte një makinë në North Lakes rreth orës 14:30 dje”, thuhej në raportin e policisë.

Automjeti u gjet i braktisur në një rrugë aty pranë rreth 10 minuta më vonë dhe shoferi 12-vjeçar u gjet nga policia duke ecur në rrugë. Nuk ka të lënduar dhe makina nuk është dëmtuar.

Reklama

Policia tha se djali fillimisht kishte mbërritur në qendrën tregtare me një të rritur që e la në makinë ndërsa ata hynin në një dyqan.

“Djali më pas vendosi ta merrte makinën për një shëtitje”, tha policia. “Policia ka folur me djalin dhe hetimet janë në vazhdim”, shtuan ata. /Telegrafi/