Që nga fillimi i pandemisë në Kosovë e deri më sot, numri i rasteve aktive me COVID -19 ka arritur në 12 mijë 864, nga 35 mijë e 549 persona që kanë rezultuar pozitiv në virusin SARS CoV-2.

Po ashtu nga ky virus janë shëruar edhe një numër i madh i pacientëve. Deri më tani janë 21 mijë e 746 pacientë dhe kanë ndërruar jetë 939.

Instituti i Shëndetit Publik të Kosovës (IKShPK) bën të ditur se numri i të prekurve gjatë ditës së djeshme me COVID-19 ishte 609 individë, të shëruar ishin 350 njerëz, dhe ndërruan jetë 13 pacientë. /Telegrafi/