0Shares

Galaktika jonë - “Rruga e Qumështit” është vendbanimi i së paku 100 miliardë planeteve të huaj, dhe ndoshta shumë më tepër se kaq, sugjeron një studim i ri i publikuar së fundmi.

"Është një numër tronditës, në qoftë se ju mendoni rreth kësaj," thotë autori kryesor Jonathan Swift, i Caltech në Pasadena, në një deklaratë të tij.

Swift dhe kolegët e tij arritën në vlerësimin e tyre pas studimit të një sistemi me pesë planete, të njohur si Kepler-32, i cili shtrihet rreth 915 vjet-drite nga Toka.

Pesë botët janë zbuluar nga teleskopi i NASA-së, Kepler Space Telescope, i cili regjistron shkëlqimin e tyre të vogël i cili shkaktohet kur ekzo-planetet kalojnë kah fytyra e yllit të tyre, nga perspektiva e instrumentit matës.

Orbita e planetit Kepler-32 është një lloj i yllit që është më i vogël dhe më i freskët se Dielli.

Këto orbita janë yjet më të zakonshme në Rrugën e Qumështit, të cilat llogaritet se marrin rreth 75 për qindëshin e mundshëm të 100 miliardë apo më shumë yjeve të galaktikës, thuhet sipas studimit.

Analiza e re konfirmon tre nga pesë planetet e Kepler-32 (dy të tjerat ishin konfirmuar më parë). Botët e Kepler-32 kanë diametra duke filluar prej 0.8-2.7 herë e madhësisë së Tokës, dhe të gjithë sillen brenda orbitës me diametër prej 10 milion milje rreth yllit të tyre. Për krahasim, Toka sillet rreth diellit në një distancë mesatare prej 93 milionë miljesh. Studimi i ri është botuar më 2 janar në “The Astrophysical Journal”. / Telegrafi /

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)