Danimarka është vendi i parë në kontinentin evropian që ka ndaluar përgjithmonë vaksinimin e qytetarëve të saj me vaksinën e kompanisë anglo-suedeze, AstraZeneca.

Vendimi u morr në kohën kur shumë shtete po raportojnë për rritje të rasteve të trompozës tek personat që u vaksinuan kundër coronavirusit.

Por, gjatë konferencës për shtyp të ministrit shëndetësor danez ndodhi e papritura.

Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca

Zyrtares së Lartë të Shëndetësisë i ranë të fikët duke shqetësuar jo pak personat e pranishëm në konferencë.

Sipas autoriteteve, zyrtarja u përmend pak çaste më vonë dhe është dërguar në spital për kontrolle të mëtejshme. /Telegrafi/