LAJMI I FUNDIT:

Zvicra nuk e lejon Spanjën të dërgojë armë zvicerane në Ukrainë

Zvicra nuk e lejon Spanjën të dërgojë armë zvicerane në Ukrainë

Zvicra ka refuzuar një kërkesë të Spanjës për të rieksportuar dy armë kundërajrore të prodhimit zviceran në Ukrainë.

Reklama

Qeveria zvicerane thotë se në këtë formë do të shkelej ligji për materialet e luftës, njoftoi të premten Sekretariati Shtetëror Zviceran për Çështjet Ekonomike (SECO).

“Është për të njëjtën arsye që ne refuzuam një kërkesë të ngjashme nga Danimarka dhe Gjermania vitin e kaluar”, tha zëdhënësi i SECO, Fabian Maienfisch për cnn.

Zvicra ka ligj të rreptë federal që rregullon rieksportin e armëve të prodhimit zviceran dhe materialeve të tjera të luftës.

Parlamenti zviceran po shqyrton një projekt-ligj të paraqitur më 3 shkurt me synimin për të lehtësuar këtë kufizim.

Ndryshe, Zvicra theu traditën e neutralitetit për të miratuar sanksione të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë, duke përmendur një “situatë të jashtëzakonshme”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Evropa
Një tjetër sulm me dron në Rusi, kësaj radhe cak ishte një rafineri e naftës

Një tjetër sulm me dron në Rusi, kësaj radhe cak ishte një rafineri e naftës

Botë
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Azia
Një aeroplan luftarak kinez iu afrua rrezikshëm një aeroplani amerikan, Pentagoni publikoi videon

Një aeroplan luftarak kinez iu afrua rrezikshëm një aeroplani amerikan, Pentagoni publikoi videon

Azia
Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Evropa
Kalo në kategori