LAJMI I FUNDIT:

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Aeroportet në Romë, Venedik dhe Bolonjë, si dhe ato në rivierën franceze Nisë, kanë bërë të ditur se kanë themeluar kompaninë për ndërtimin e infrastrukturës për taksitë fluturuese, që do të duhej të mundësonin një transport më të mirë mes qyteteve dhe të shmang problemet e kaosit në trafik.

Kompania e re Urban Blue, i është bashkuar aeroporteve italiane Aeroporti di Roma, Aeroporto di Venecia, Aeroporto Gulelmo Markoni di Bolognia dhe aeroporti francez Aeroport de la Kot d’Azur, transmeton Telegrafi.

Sipas tyre, plani është që deri më 2024 të fillojnë të punojnë me taksitë fluturuese në Romë, Venedik dhe Nisë. Në kumtesën e tyre nuk janë bërë të ditur detajet financiare për këtë projekt.

Infrastruktura do të ndërtohet për tipe të veçanta të fluturakeve që fluturojnë në mënyrë vertikale, e më pas ua ndërrojnë drejtimin helikave në mënyrë horizontale dhe fluturojnë si aeroplanë.

Ato do të funksionojnë si taksi fluturues elektrik që klientëve do t’ju ofrojnë një mënyrë të re të udhëtimit, duke shmangur kaosin në trafik dhe një transport me më pak probleme. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Evropa
Brnabiq: Me gjasë do të ketë zgjedhje të reja në Beograd

Brnabiq: Me gjasë do të ketë zgjedhje të reja në Beograd

Serbia
Pamjet nga ajri shfaqin mbi 2 mijë kamionë me ndihma, që po presin në pjesën egjiptiane të pikëkalimit kufitar në Rafah

Pamjet nga ajri shfaqin mbi 2 mijë kamionë me ndihma, që po presin në pjesën egjiptiane të pikëkalimit kufitar në Rafah

Azia
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Imazhet satelitore e tregojnë, pasojat e luftës dyvjeçare të Rusisë në Ukrainë

Imazhet satelitore e tregojnë, pasojat e luftës dyvjeçare të Rusisë në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori