LAJMI I FUNDIT:

Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ndarë një mesazh për popullin ukrainas dhe pjesën tjetër të botës në dy vjetorin e pushtimit rus.

Ai zgjodhi një vend prekës për ta bërë këtë: Hostomel, pak larg Kievit, vend ky ku Rusia kishte zbarkuar në përpjekje për ta marrë Kievin dhe Ukrainën brenda tre ditëve.


Pas një beteje intensive, forcat ruse janë larguar nga Hostomeli, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi
Lexo po ashtu Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Zelensky tha se sot ka mirëpritur edhe liderë perëndimorë për takim në atë zonë.

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, kryeministri kanadez, Justin Trudeau, kryeministri belg, Alexander De Croo dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen janë parë duke u përshëndetur ngrohtësisht me Zelenskyn në Kiev.

Në video, dëgjohet presidenti ukrainas teksa thotë se “secili prej nesh ka 24 shkurtin e tij, kujtimet tona unike nga ajo ditë. Sot secili prej nesh do të thërrasë familjet tona”.

Ai e cilësoi konfliktin si “730 ditë dhimbje, por në të njëjtën kohë 730 ditë shpresë për drejtësi”.

Ndryshe, Rusia si sot para dy viteve ka nisur pushtimin e Ukrainës duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagon Kremlini, pas miratimit të “paketës së madhe” për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së

Reagon Kremlini, pas miratimit të “paketës së madhe” për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së

Botë
“Një ditë e keqe për Putinin”

“Një ditë e keqe për Putinin”

Botë
Kancelari Scholz vjen me një “paralajmërim ogurzi” për luftën në Ukrainë

Kancelari Scholz vjen me një “paralajmërim ogurzi” për luftën në Ukrainë

Botë
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
“Faleminderit, Amerikë!”: Deklarohet Zelensky, pasi Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miraton “paketën e madhe” për Ukrainën

“Faleminderit, Amerikë!”: Deklarohet Zelensky, pasi Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miraton “paketën e madhe” për Ukrainën

Botë
Jo vetëm për Ukrainën - SHBA miratoi paketën e ndihmës për Izraelin dhe Indo-Paqësorin

Jo vetëm për Ukrainën - SHBA miratoi paketën e ndihmës për Izraelin dhe Indo-Paqësorin

Botë
Kalo në kategori