Rusia është përfshirë në një “përpjekje të qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë të jetë e mundur ukrainas”, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy në video-fjalimin më të fundit gjersa akuzon Moskën se po kryen gjenocid.

Ai tha gjithashtu se forcat ruse e kishin kthyer rajonin e Donasit, ku aktualisht janë të përqendruara trupat e tyre, në “ferr” gjersa kishin vrarë “shumë” njerëz në rajonin Chernihiv.

“Në Donbas, pushtuesit po përpiqen të rrisin presionin. Aty është ferr dhe ky nuk është një ekzagjerim”, pohoi i pari i shtetit ukrainas.

“Bombardimet brutale dhe absolutisht të pakuptimta në Severodonetsk… 12 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në vetëm një ditë. Bombardimet dhe granatimet e qyteteve të tjera, sulmet ajrore dhe raketore të ushtrisë ruse – e gjithë kjo nuk është vetëm një armiqësi”, shtoi ai.

Kjo është një përpjekje e qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas, deklaroi 44-vjeçari.

“Kjo do të cilësohet si gjenocid ndaj popullit ukrainas, për të cilën pushtuesit do të dalin para drejtësisë”, tha në fund ai.

Ndryshe, Rusia ka vazhduar edhe mbrëmë me bombardime duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale. /Telegrafi/