LAJMI I FUNDIT:

Zelensky nënshkruan dy ligje të reja rreth shërbimit ushtarak

Zelensky nënshkruan dy ligje të reja rreth shërbimit ushtarak

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka kaluar përmes dy pjesëve kyçve të legjislacionit rreth shërbimit ushtarak.

Së pari, Zelensky ka nënshkruar një ligj që i lejon disa kategori të të dënuarve të shërbejnë në ushtri.

Gjithashtu, ai ka nënshkruar edhe një ligj për rritjen e gjobave për ata që nuk i respektojnë rregullat e mobilizimit.


Siç raportohet, ky hap vjen pasi Ukraina po përpiqet të plotësojë mungesat e fuqisë punëtore dhe të forcojë ushtrinë kundër armikut rus, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Forcat ukrainase rrëzojnë 20 dronë rusë në Kharkiv
Lexo po ashtu Forcat ukrainase rrëzojnë 20 dronë rusë në Kharkiv

Sipas politikanit, David Arakhamia, rekrutimi i të dënuarve pritet të rrisë numrin e ushtarëve për 20 mijë.

Por, bëhet e ditur se projektligji nuk do të lejojë rekrutimin e personave që janë të dënuar për krime të rënda.

Aty hyjnë personat e dënuar me vrasje me paramendim të dy ose më shumë personave, ata që akuzohen për përdhunim, dhunë seksuale, krime kundër sigurisë kombëtare dhe shkelje të rënda si korrupsioni.

“Nuk është sekret që mobilizimi i armikut tonë është i madh dhe për këtë arsye ne duhet t’i përdorim të gjitha mundësitë për të luftuar agresionin”, thuhet në projektligj. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

Serbia
Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Serbia
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa

"Aeroplanët do të qëndrojnë në ajër", nga SHBA-ja në Australi nuk ka ngritje dhe ulje për shkak të problemeve me internetin

Australia
Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Botë
Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Amerika
Kalo në kategori