LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Libri i torturuesve do t’i bëjë përgjegjës të dyshuarit për krime të luftës

Zelensky: Libri i torturuesve do t’i bëjë përgjegjës të dyshuarit për krime të luftës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë adresimit të tij më të fundit përmes një video-mesazhi, ka deklaruar se “libri i torturuesve” që dokumenton krimet e luftës dhe kriminelët nga ushtria ruse, do të botohet në Ukrainë.

Reklama

“Këto janë fakte specifike për njerëz të veçantë që janë fajtorë për krime specifike kundër ukrainasve”, shtoi presidenti ukrainas, transmeton Telegrafi.

Imazhet e reja satelitore, tregojnë shkatërrimin masiv në Severodonetsk dhe Rubizhne në lindje të Ukrainës
Lexo po ashtu Imazhet e reja satelitore, tregojnë shkatërrimin masiv në Severodonetsk dhe Rubizhne në lindje të Ukrainës

“Libri i torturuesve është një nga themelet e përgjegjësisë jo vetëm të autorëve të drejtpërdrejtë të krimeve të luftës – ushtarëve të ushtrisë okupuese, por edhe të komandantëve të tyre. Ata që jepnin urdhra. Ata që bënë gjithçka të kjo të bëhet në Ukrainë. Në Bucha, Mariupol, në të gjitha qytetet tona, në të gjitha komunitetet që ka arritur”, tha ndër tjera Zelensky.

Muajin e kaluar, një ushtar rus 21-vjeç u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e një burri të paarmatosur në Ukrainë, që po konsiderohet si procesi i parë gjyqësor për krime të luftës që nga fillimi i pushtimit rus. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Evropa
Kalo në kategori