LAJMI I FUNDIT:

Zelensky kërkon ‘garanci’ që Ukraina mund t’i bashkohet NATO-s sapo të përfundojë lufta

Zelensky kërkon ‘garanci’ që Ukraina mund t’i bashkohet NATO-s sapo të përfundojë lufta

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky thotë se ai e kupton se vendi i tij nuk mund të bashkohet me NATO-n ndërsa është duke luftuar – por ai dëshiron një sinjal se “pas luftës Ukraina do të jetë anëtare”.

Duke folur përpara një samiti të NATO-s muajin e ardhshëm, ai shton se Kievi kërkon “garanci sigurie” në periudhën e ndërmjetme përpara se të mund të bashkohet me aleancën, përcjell Telegrafi.

Zyrtarët ukrainas kanë lobuar për një rrugë të caktuar për t’u bërë pjesë e NATO-s në mënyrë që të anashkalojnë procesin normal – gjë që do ta linte atë në mëshirën e një vetoje në minutën e fundit nga një prej shteteve anëtare.

Një gjeneral rus 'është zhdukur' që nga rebelimi i Grupit Wagner në Rusi
Lexo po ashtu Një gjeneral rus 'është zhdukur' që nga rebelimi i Grupit Wagner në Rusi

Veç kësaj, Zelensky ka thënë se anëtarët e grupit mercenar rus Wagner besohet se janë ende në Ukrainë.

Ndryshe, udhëheqësi i Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, organizoi një kryengritje në Rusi gjatë fundjavës, duke dërguar një kolonë të trupave të tij drejt Moskës.

Dhe presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Prigozhin për tradhti, por shefi i Wagner përfundimisht pranoi të anulonte kryengritësit dhe u largua nga Rusia për në Bjellorusi sipas një marrëveshjeje.

Ndërsa duke folur për situatën në Ukrainë, Zelensky ka thënë se ushtria e tij beson se situata në veri është nën kontroll. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Botë
Një ditë më parë u vranë 65 ushtarë rusë nga ukrainasit që përdorën HIMARS-in amerikan, sot ndodhi sërish një sulm i ngjashëm - ushtarët e Putinit u

Një ditë më parë u vranë 65 ushtarë rusë nga ukrainasit që përdorën HIMARS-in amerikan, sot ndodhi sërish një sulm i ngjashëm - ushtarët e Putinit u "zhdukën nga faqja e dheut"

Evropa
Nëna e ka identifikuar trupin e pajetë të Navalnyt, tregon se si po shantazohet për ta marrë kufomën e djalit

Nëna e ka identifikuar trupin e pajetë të Navalnyt, tregon se si po shantazohet për ta marrë kufomën e djalit

Evropa
Policia serbe torturon dhe poshtëron emigrantët - publikohen pamjet e sirianëve të zhveshur në temperaturat e ulëta

Policia serbe torturon dhe poshtëron emigrantët - publikohen pamjet e sirianëve të zhveshur në temperaturat e ulëta

Serbia
Skenë e pabesueshme nga Italia - një vrimë e madhe 'gëlltiti' veturat dhe njerëzit, ata u shpëtuan nga ushtria

Skenë e pabesueshme nga Italia - një vrimë e madhe 'gëlltiti' veturat dhe njerëzit, ata u shpëtuan nga ushtria

Evropa
Kalo në kategori