LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Gjarpri më i madh në botë u zbulua në pyjet tropikale të Amazonës! Anakonda e gjelbër veriore, më pak se tetë metra e gjatë dhe peshon pothuajse 200 kilogramë, u zbulua nga profesori dhe prezantuesi televiziv Freek Vonk.

Përkundër faktit se anakonda kishte një kokë me madhësi njerëzore, profesor Vonk (40) nuk kishte frikë t’i afrohej përbindëshit, transmeton Telegrafi.


Pamjet e pabesueshme tregojnë një biolog holandez duke notuar pranë një anakonde gjigante të trashë sa një gomë veture.

Deri më tani, vetëm një specie e anakondës së gjelbër – e quajtur edhe anakonda gjigante – ishte njohur në Amazon.

Anakonda e gjelbër veriore tani është konfirmuar si një specie e veçantë në një studim të ri të botuar në Diversity.

“Së bashku me 14 shkencëtarë të tjerë nga nëntë vende, zbuluam se lloji më i madh i gjarpërinjve në botë është anakonda e gjelbër. Ato janë në fakt dy lloje të ndryshme. Anakondat e gjelbra të gjetura në veri të zonës së tyre në Amerikën e Jugut, duke përfshirë Venezuelën, Surinamin dhe Guianën Franceze, duket se i përkasin një specie krejtësisht të ndryshme. Edhe pse në pamje të parë duken pothuajse identike, dallimi gjenetik mes tyre është pesë për qind e gjysmë, që është i madh. Për shembull, njerëzit dhe shimpanzetë ndryshojnë gjenetikisht nga njëri-tjetri vetëm me rreth dy përqind”, tha Vonk.

Llojit të ri iu dha emri latin Eunectes akaiima ose anakonda e gjelbër veriore. Studiuesit thonë se tashmë është në rrezik.

“Rajoni i Amazonës është nën presion të madh nga ndryshimet klimatike dhe shpyllëzimi i vazhdueshëm. Më shumë se një e pesta e Amazonës është zhdukur tashmë, një zonë 30 herë më e madhe se Holanda. Mbijetesa e këtyre gjarpërinjve gjigantë legjendar është e lidhur pazgjidhshmërisht me mbrojtjen e habitatit të tyre natyror”, thotë Vonk.

Profesor Jesus Rivas, autori kryesor i studimit, shpjegoi se ai kuptoi se kishte më shumë se një specie anakonda të gjelbër më shumë se 15 vjet më parë.

Më pas ai dhe gruaja e tij Sara, e cila është gjithashtu shkencëtare, filluan të analizojnë mostrat për të vërtetuar dallimet gjenetike. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Fun
Skena e filmuar diku në Kroaci bëri të qeshnin të gjithë në Ballkan, duhet të shihni se çfarë po bëjnë këta djem

Skena e filmuar diku në Kroaci bëri të qeshnin të gjithë në Ballkan, duhet të shihni se çfarë po bëjnë këta djem

Fun
Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Interesante
Gruaja 59 vjeçare shënon rekord të ri botëror për qëndrimin më të gjatë në pozicionin plank

Gruaja 59 vjeçare shënon rekord të ri botëror për qëndrimin më të gjatë në pozicionin plank

Interesante
Njeriu më i vjetër në botë ka një këshillë për një jetë më të gjatë

Njeriu më i vjetër në botë ka një këshillë për një jetë më të gjatë

Interesante
Diamanti i humb në brumin e biskotave - furra kërkon nga klientët të hanë biskotat me kujdes

Diamanti i humb në brumin e biskotave - furra kërkon nga klientët të hanë biskotat me kujdes

Fun
Kalo në kategori