LAJMI I FUNDIT:

Zbulohen disa nga misteret e “Diabolik”, “shefit të shefave” të mafisë siciliane – njeriut me një “oreks” për supervetura dhe gra të bukura

Zbulohen disa nga misteret e “Diabolik”, “shefit të shefave” të mafisë siciliane – njeriut me një “oreks” për supervetura dhe gra të bukura
Matteo Messina Denaro, shefi i bosëve të mafies siciliane. është një nga të arratisurit më të kërkuar në botë

Një playboy me një “oreks” për supervetura dhe gra të mrekullueshme, Matteo Messina Denaro dinte si të dallohet nga të tjerët.

Reklama

Megjithatë, për gati 30 vjet, njeriu shpesh i quajtur “shefi i shefave” të mafies siciliane, ose edhe si Diabolik – dikur u bashkua me El Chapo dhe pasardhësin e Osama Bin Laden në listën e 10 të arratisurve më të kërkuar në botë, përcjell Telegrafi.

Denaro mendohet se kishte një harem të dashurash dhe la një varg fëmijësh të paligjshëm pas.

Një përshtatje elektronike e Denaro nga viti 2007. Ekziston frika se ai mund të ketë pasur operacione plastike për të shmangur policët

Lindur në tokën italiane, Denaro ndërtoi emrin e tij si një kriminel famëkeq, përmes një seri vrasjesh dhe mizorish gjithnjë e më ekstreme.

Djali i ‘capo’ (kapitenit) mafioz me ndikim Francesco Messina Denaro, ai shpejt u ngrit në radhët e mafies siciliane – i njohur edhe si Cosa Nostra – duke mësuar të përdorë një armë në moshën 14-vjeçare dhe të kryente vrasjen e tij të parë kur ishte vetëm 18 vjeç.

Një nga viktimat e tij më të hershme nuk ishte një gangster, por një bos hoteli që u “kundërshtoi” lidhjen e tij me një recepsioniste.

Goditjet e tij për konkurrentët ishin edhe më të errëta.

Denaro thuhet se ishte përfshirë në vrasjen e tmerrshme të 11-vjeçarit Giuseppe di Matteo

Në 1993, pasi ekzekutoi shefin rival të tij Vincenzo Milazzo, ai ia ktheu vëmendjen tek e dashura shtatzënë e Milazzo dhe e mbyti atë deri në vdekje.

Ai besohet gjithashtu se ishte i përfshirë në rrëmbimin dhe vrasjen e 11-vjeçarit Giuseppe di Matteo.

Por jeta në “nëntokë” nuk e pengoi perspektivën në rritje të Denaros.

Matteo Messina Denaro, shefi i bosëve të mafies siciliane. është një nga të arratisurit më të kërkuar në botë

Duke bashkuar klanet e shpërndara historikisht rreth qytetit të Trapiani, ai vendosi lidhje të freskëta me kartelet e shfrenuar të kokainës në Kolumbi.

Ashtu si homologu i tij Pablo Escobar, ai e parashikonte veten si një hero popullor për banorët e qytetit ndërsa biznesi lulëzonte.

Ai besohet se po fshihet afër vendlindjes së tij në Castelvetrano, në provincën e Tapani në Italinë e Jugut

“Ka njerëz këtu që dëshirojnë të shohin Messina Denaro të emëruar kryetar bashkie”, kishte thënë Francesco Garofalo, një anëtar i grupit antimafia Libera, për Guardian, përcjell Telegrafi.

Duke shmangur telefonat ose internetin, Denaro komunikoi kryesisht përmes shënimeve të shkruara me dorë të njohura si ‘pizzini’, duke lëvizur nga shtëpia në shtëpi përmes një rrjeti të fryrë të ndjekësve besnikë dhe duke adhuruar qytetarët.

Denaro, 57 vjeç, i cili pohoi: “Kam mbushur një varrezë të tërë”, siç duket ka vazhduar jetesën e tij luksoze, falë disa “investuesve” të tij, të cilët, sipas prokurorëve, përfshijnë politikanë dhe biznesmenë.

Hetuesit kanë pretenduar prej kohësh se ai, i kërkuar për më shumë se 50 vrasje, po mbrohet nga Frimasonët e fuqishëm në Trapani. /Telegrafi/