LAJMI I FUNDIT:

YIHR, Kurtit: Të akuzuarit për krime lufte nuk duhet të glorifikohen

YIHR, Kurtit: Të akuzuarit për krime lufte nuk duhet të glorifikohen

Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, e ka konsideruar shqetësuese deklarimin e kryeministrit Albin Kurti me rastin e përkujtimit të 5 vjetorit të vrasjes së Oliver Ivanoviq.

Reklama

Sipas YIHR, kryeministri Kurti në deklaraten e tij e glorifikoi veprimtarinë e Oliver Ivanoviq duke e shquar atë si një njeri që ka punuar për një të ardhme të qëndrueshme dhe një Kosovë multietnike.

Oliver Ivanoviq ishte dënuar me 9 vite burg në shkallë të parë për krime lufte ndaj popullsisë civile shqiptare të kryera më 14 prill 1999 në Mitrovicë.

Vendimi për fajësinë për krimet e luftës kundër popullsisë civile është marrë në vitin 2016 nga Departamenti i Krimeve të Rënda i Gjykatës Themelore të Mitrovicës me panel të përbërë nga gjyqtarë ndërkombëtarë.

Më pas, rasti ishte kthyer në rigjykim.

Procesi i rigjykimit ka mbetur pa përfundur për shkak të vrasjes së tij në vitin 2018.

YIHR konsideron se personat të cilët kanë qenë në procedura gjyqësore për krime të luftës nuk duhet të glorifikohen nga liderët institucional.

“Ndonëse procedurat gjyqësore ndaj Oliver Ivanoviq nuk arritën të përfundohen përshkak të vdekjes së tij dhe si rezultat nuk kemi një vendim përfundimtar mbi fajësinë e tij, nuk duhet të harrohet që Ivanović po akuzohej për krime lufte ndaj popullsisë civile shqiptare gjatë luftës në Kosovë. As veprimtaria politike e Oliver Ivanović në vitet e fundit të jetës së tij, nuk e asgjëson apo amniston akuzën për krime lufte ndaj popullsisë civile shqiptare gjatë luftës në Kosovë”, thuhet në reagim.

YIHR  bën thirrje të gjithë liderëve politik që të kenë ndjeshmërinë dhe respektin e duhur për viktimat dhe të mbijetuarit e luftës, familjarët e tyre dhe për të gjithë qytetarët e Kosovës.

“Ndjeshmëria dhe respektimi i dinjitetit të viktimave duhet të jenë prioritet në paraqitjet publike të udhëheqësve shtetëror.  Integriteti dhe dinjiteti i viktimave dhe të mbijetuarëve/ave të luftës duhet të jenë në qendër të diskursit publik të ballafaqimit me të kaluarën”, thuhet në fund të reagimit./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Siguri
Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Lajme
Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës  dhe tre sulmues serbë

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Lajme
Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Lajme
Kandiq: Vuçiq t’u bëjë thirrje serbëve t’i dorëzojnë armët

Kandiq: Vuçiq t’u bëjë thirrje serbëve t’i dorëzojnë armët

Lajme
Gjashtë serbët e arrestuar në Banjskë të Zveçanit, ndalohen për 48 orë

Gjashtë serbët e arrestuar në Banjskë të Zveçanit, ndalohen për 48 orë

Drejtësi
Kalo në kategori