LAJMI I FUNDIT:

Wallace: Rusët përdorin taktika të Luftës së Parë Botërore, prandaj kanë shumë viktima

Wallace: Rusët përdorin taktika të Luftës së Parë Botërore, prandaj kanë shumë viktima

Ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace tha se Rusia po pëson humbje të mëdha kundër Ukrainës për shkak të përdorimit të taktikave të Luftës së Parë Botërore.

Reklama

“Ata po përdorin taktika të kohës së Luftës së Parë Botërore, prandaj kanë shumë viktima”, deklaroi Wallace.

Në një konferencë për shtyp në Portsmouth, gazetarët e pyetën ministrin britanik për dërgimin e mundshëm të aeroplanëve luftarakë britanikë tek ushtria ukrainase.

Ai u përgjigj se “nuk ka shkop magjik” që mund ta ndihmojë Kievin të luftojë Moskën, raporton skynews.

“Lidhur me aeroplanët, një gjë që kam mësuar gjatë vitit të kaluar është të mos premtoni asgjë dhe të mos përjashtoni asgjë. Është një realitet i thjeshtë. Ne po u përgjigjemi nevojave aktuale të ukrainasve, bazuar në atë që ata po na tregojnë dhe atë që ne dimë nga inteligjenca jonë për ushtrinë ruse”, tha ministri.

Ndryshe, shumë shtete perëndimore kanë konfirmuar se do ta furnizojnë ushtrinë ukrainase me tanke luftarake. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Evropa
Kalo në kategori