LAJMI I FUNDIT:

Vritet komandanti i brigadës elitare ruse gjatë luftimeve në Ukrainë

Vritet komandanti i brigadës elitare ruse gjatë luftimeve në Ukrainë

Koloneli Andrey Kondrashkin, komandanti i brigadës elitare të sulmeve ajrore të Rusisë, thuhet se është vrarë në Ukrainë.

Reklama

Lajmin e ka bërë të ditur Aleksander Khodakovski, komandant i batalionit rus “Vostok”, i cili po lufton në frontin në Donetsk dhe trupat e të cilit u dëbuan nga fshati Urozhayne muajin e kaluar, raporton Newsweek.

Kondrashkin, komandant i Brigadës elitare të 31-të Ajrore, luajti një rol kyç në rrethimin rus të Mariupolit vitin e kaluar. Khodakovsky sugjeroi se Kondrashkin u vra në sulmin ukrainas, transmeton Telegrafi.

“Përderisa luftonim krah për krah, me Andrey u miqësuam dhe sot jemi thellësisht të prekur nga lajmi për vdekjen e tij. I shprehim ngushëllimet familjes dhe miqve të tij, bashkëluftëtarëve të tij”, ka shkruar Khodakovski në Telegram.

Publikohen imazhet e nëndetëses së shkatërruese ruse, që u godit nga ukrainasit me raketat Storm Shadow
Lexo po ashtu Publikohen imazhet e nëndetëses së shkatërruese ruse, që u godit nga ukrainasit me raketat Storm Shadow

Kremlini nuk e komentoi lajmin për vdekjen e Kondrashkin. Gazetari ukrainas Yuri Butusov tha se Brigada e 31-të Ajrore mori pjesë në “të gjitha betejat kryesore të luftës”, dhe shtoi se anëtarët e saj tani janë të vendosur pranë qytetit Bakhmut në rajonin Donetsk të Ukrainës, ku po zhvillohen luftime intensive.

Ai pretendon se Kondrashkin ishte ngarkuar me zmbrapsjen e sulmeve ukrainase në jug të fshatit Andriivka të Donetskut, për të parandaluar kapjen e mbetjeve të Brigadës së 72-të të Motorizuar.

“Sidoqoftë, Kondrashkin nuk arriti ta kryente detyrën. Nuk dihen ende rrethanat e sakta në të cilat u vra Kondrashkin gjatë këtyre betejave. Por likuidimi i komandantit të një prej formacioneve të ruse është një arritje serioze”, beson gazetari ukrainas.

“Në betejat për Andriivka, siç dihet tani, u shkatërruan një numër i madh i personelit të shtabit komandues të forcave të armatosura ruse,” shtoi ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori