LAJMI I FUNDIT:

Vriten nëntë persona pranë kufirit Iran-Pakistan

Vriten nëntë persona pranë kufirit Iran-Pakistan

Persona të armatosur të paidentifikuar kanë vrarë nëntë shtetas të huaj në Iranin juglindor pranë kufirit pakistanez, njoftoi të shtunën agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Mehr, në mes të përpjekjeve të dyja vendeve për të përmirësuar marrëdhëniet pas sulmeve mes tyre.

Mehr tha se asnjë individ apo grup nuk e ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në provincën e trazuar Sistan-Baluchestan.


Grupi i të drejtave, Baluch Haalvash njoftoi se viktimat ishin punëtorë pakistanezë që jetonin në një dyqan riparimi veturash. Tre të tjerë u plagosën, shkruan reuters.

Të shtënat ndodhën pasi media shtetërore iraniane tha se ambasadorët pakistanezë dhe iranianë ishin rikthyer në postet e tyre pasi u tërhoqën kur vendet fqinje shkëmbyen sulmet raketore javën e kaluar me qëllim që secili prej tyre thoshte se ishin objektiva militantë.

Rajoni i varfër ka qenë prej kohësh skena e përleshjeve sporadike midis forcave të sigurisë dhe militantëve separatistë dhe kontrabandistëve që transportonin opium nga Afganistani, prodhuesi më i madh në botë i drogës.

Irani ka disa nga çmimet më të ulëta të karburantit në botë dhe kjo ka shkaktuar gjithashtu në kontrabandën e karburantit në Pakistan dhe Afganistan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Evropa
Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Amerika
Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Evropa
Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Azia
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Evropa
Kalo në kategori