LAJMI I FUNDIT:

Vlerësohet se ligji i ri për rregullat e trafikut rrugor s’do të ketë efekt në siguri

foto arkiv
Foto: Ilustrim

Projektligji i ri për Rregullat e Trafikut Rrugor mori miratimin përfundimtar të deputetëve të enjten.

Lajmit i është gëzuar ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu.


“Nëpërmjet këtij ligji përcaktohen rregullat bazë të sjelljes së pjesëmarrësve dhe subjekteve tjera në trafikun rrugor dhe meqenëse Ligji Aktual ka zbraztësira ligjore si në aspektin e harmonizimit me AQUIS të BE-së, si në ato të Konventave Ndërkombëtare, si Konventa e Gjenevës (1945) dhe Vjenës (1968) për Trafikun Rrugor”.

Gjersa numëron ndryshimet të cilat i konsideron të domosdoshme përmes projektligjit të ri, vihet re se disa masa janë ashpërsuar.

Sa i përket gjobave me të holla, me ligjin aktual, shuma e gjobës që shqipton polici në vendin e shkaktimit të kundërvajtjes, arrin deri në 60 euro, kurse rastet me vlera më të të larta të gjobave procedohen në gjykatë.

Ndërkaq, me ligjin e ri, për të njëjtin veprim gjoba arrin deri në 500 euro për personin fizik dhe 1000 për atë juridik.

Sipas ekspertit të komunikacionit, Nol Dedaj, masat e ashpërsuara nuk do të sjellin siguri në trafik.

“Unë sugjeroj ministrin të shkojë me masa edukative, krijimin e institucioneve përkatëse që do merreshin edhe pas marrjes së patentë shoferit, masa edukative sigurisht se është poligoni i sigurisë pastaj edhe institucionet përkatëse për drejtuesit e automjetit që heqin dy pikë si shkak i alkoolit ose drejtimit të automjetit me shpejtësi mbi dhe të krijohen institucione të tjera ku ata do merren me masa edukative”.

Gjatë vitit 2023, sipas të dhënave të Policisë, janë shkaktuar mbi 21 mijë aksidente, 88 prej të cilave me fatalitet. /RTVDukagjini/

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Prishtina
Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Komunat
Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Politikë
Trafikimi me qenie njerëzore, DASH del me rekomandime për Kosovën

Trafikimi me qenie njerëzore, DASH del me rekomandime për Kosovën

Lajme
Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Lajme
Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Lajme
Kalo në kategori