Gjatë vizitës së kreut të Kishës Katolike, Papa Françeskut, në vizitën e parë apostolike në Bullgari dhe Maqedoninë e Veriut, janë akredituar rreth 60 gazetarë, foto reporterë dhe kameramanë nga e gjithë bota të cilët do të udhëtojnë së bashku nga Pontefini nga Rum në Sofje dhe Shkup dhe më pas, sipas protokollit të Vatikanit, do të kthehet me të në “qytetin e përjetshëm”.

Në mesin e punonjësve të medias të akredituar janë përfaqësuesit e agjencive të lajmeve Reuters, France Press, Associated Press, ITAR-TASS dhe ANSA, RAI dhe NBC TV dhe gazetat Stampa, Republika, Corriere della Sera, Messaggio, Mond dhe Asahi Shimbun.

Nga rajoni, vizita e Papës në të dyja vendet do të ndiqet nga gazetarët nga RTM, Televizioni Kombëtar Bullgar (BNT), Nova Tv nga Sofja dhe Veçernji Listë
nga Zagrebi.

Gjatë kthimit nga Shkupi për në Romë, Papa pritet të takohet me gazetarë të akredituar për të paraqitur vlerësimet dhe përshtypjet e tij në vizitat në Bullgari dhe Maqedoninë e Veriut./Telegrafi/