LAJMI I FUNDIT:

BE vazhdon sanksionet për aneksimin e Krimesë nga Rusia edhe për një vit

BE vazhdon sanksionet për aneksimin e Krimesë nga Rusia edhe për një vit

Këshilli i Bashkimit Evropian miratoi një vendim më 17 qershor për të zgjatur sanksionet e vendosura nga BE-ja, në përgjigje të aneksimit të paligjshëm të Krimesë dhe qytetit të Sevastopolit nga Federata Ruse, deri më 23 qershor të vitit të ardhshëm.

Masat kufizuese aktualisht në fuqi u prezantuan për herë të parë në qershor 2014 dhe përfshijnë një ndalim të importeve në BE të mallrave me origjinë nga Krimea ose Sevastopoli i aneksuar ilegalisht, si dhe për investimet në infrastrukturë dhe shërbimet turistike nga Krimea ose Sevastopoli i aneksuar ilegalisht, transmeton Telegrafi.

Për më tepër, kufizimet e BE-së zbatohen gjithashtu për eksportet e mallrave dhe teknologjive të caktuara në kompanitë e Krimesë ose për përdorim në Krimenë e aneksuar ilegalisht në sektorët e transportit, telekomunikacionit dhe energjisë, si dhe për kërkimin dhe prodhimin e naftës, gazit, dhe burimeve minerale.


BE-ja nuk e njeh dhe vazhdon të dënojë aneksimin e paligjshëm të Krimesë dhe Sevastopolit nga Federata Ruse, duke e parë atë si shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Vendet e BE-së nuk kanë qenë në gjendje të bien dakord për paketën e ardhshme të sanksioneve kundër Rusisë për shkak të kundërshtimeve të Gjermanisë.

Kancelari gjerman Olaf Scholz pretendon se Gjermania nuk po bllokon paketën e re të sanksioneve, por po përpiqet ta bëjë atë sa më efektive.

Presidenca belge e Këshillit të BE-së, kërkoi të finalizonte një marrëveshje mbi paketën e sanksioneve përpara samitit të Grupit të Shtatë në Itali, por nuk ia doli. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Publikohen momentet e fundit të sulmuesit, para se të qëllohej nga agjentët e Shërbimit Sekret

Publikohen momentet e fundit të sulmuesit, para se të qëllohej nga agjentët e Shërbimit Sekret

Amerika
Publikohet videoja e sulmuesit duke thënë se i urren Republikanët dhe Trumpin

Publikohet videoja e sulmuesit duke thënë se i urren Republikanët dhe Trumpin

Amerika
Çfarë dihet për personin e armatosur, viktimat dhe hetimin

Çfarë dihet për personin e armatosur, viktimat dhe hetimin

Amerika
Lëvizja e Trumpit që ia shpëtoi jetën para se të qëllohej nga sulmuesi 20-vjeç

Lëvizja e Trumpit që ia shpëtoi jetën para se të qëllohej nga sulmuesi 20-vjeç

Amerika
Snajperisti reagoi menjëherë, neutralizoi sulmuesin e Donald Trumpit

Snajperisti reagoi menjëherë, neutralizoi sulmuesin e Donald Trumpit

Amerika
Fotografia që tregon se si plumbi fluturon pak centimetra larg kokës së Trumpit

Fotografia që tregon se si plumbi fluturon pak centimetra larg kokës së Trumpit

Amerika
Kalo në kategori