LAJMI I FUNDIT:

Varroset kritiku i Putinit, Alexei Navalny – mijëra njerëz dolën në rrugë për t’i dhënë lamtumirën e fundit pavarësisht kërcënimeve të Kremlinit

Varroset kritiku i Putinit, Alexei Navalny – mijëra njerëz dolën në rrugë për t’i dhënë lamtumirën e fundit pavarësisht kërcënimeve të Kremlinit

Alexei Navalnyt i është dhënë lamtumira e fundit në shtetin rus.

Ish-kreu i opozitës është varrosur në varrezat Borisovskoye të kryeqytetit rus, Moska, raporton skynews.


Në varreza, në momentet kur arkivoli po hynte në ‘banesën e fundit’, dëgjoheshin thirrjet “Na fal. Nuk do të harrojmë!”.

Theksojmë se mijëra njerëz dolën në rrugët e qytetit për t’i dhënë lamtumirën e fundit 47-vjeçarit, i cili gjatë gjithë jetës luftoi për ardhjen e demokracisë në Rusi.

Vdiq në burg, por kush ishte opozitari rus Alexei Navalny
Lexo po ashtu Vdiq në burg, por kush ishte opozitari rus Alexei Navalny

Ekipi i ish-kritikut të Kremlinit ka njoftuar se vetëm 300 njerëz u lejuan të marrin pjesë në ceremoninë e organizuar në kishë.

Kujtojmë se ai vdiq në një burg rus në Arktik, ku po vuante dënimin në saje të akuzave të sajuara.

Ndryshe, Navalny i lindur në një fshat në perëndim të Moskës, ai u bë ndoshta kritiku më i madh i presidentit rus, Vladimir Putin.

Aktivizimi i tij politik, duke përfshirë hetime të gjera për korrupsionin e nivelit të lartë dhe kandidimin për të qenë kryebashkiak i Moskës, i dha atij famë dhe shumë besonin se ai përbënte një kërcënim për Putinin.

Ai u sëmur rëndë në vitin 2020 gjatë një fluturimi nga Siberia në Moskë ndërsa në gjendje koma u dërgua për shërim në kryeqytetin gjerman, Berlin.

Navalny për herë të fundit u pa i gjallë gjatë ditës së djeshme - shfaqen pamjet ku shihet duke buzëqeshur dhe u tallur me gjyqtarët
Lexo po ashtu Navalny për herë të fundit u pa i gjallë gjatë ditës së djeshme - shfaqen pamjet ku shihet duke buzëqeshur dhe u tallur me gjyqtarët

Mjekët gjermanë konfirmuan se ai ishte helmuar me novichok – një agjent nervor i kohës sovjetike – dhe shërimi i tij zgjati me muaj.

Pavarësisht rrezikut, Navalny zgjodhi të kthehej në Rusi, ku më vonë u arrestua dhe u dënua me akuza që ai thotë se janë të motivuara politikisht dhe mbeti në burgjet ruse deri në vdekje.

Ndryshe, udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalny, e ka fituar Çmimin Sakharov, një shpërblim prestigjioz që ndahet nga Parlamenti Evropian për mbrojtësit e të drejtave të njeriut. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Julian Assange lirohet nga burgu, pas marrëveshjes së arritur me Departamentin amerikan të drejtësisë

Julian Assange lirohet nga burgu, pas marrëveshjes së arritur me Departamentin amerikan të drejtësisë

Botë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Publikohen pamjet e para që tregojnë Julian Assange të lirë - pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë

Publikohen pamjet e para që tregojnë Julian Assange të lirë - pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë

Botë
Ky rajon italian do t'ju paguajë 30 mijë euro për t'u zhvendosur atje

Ky rajon italian do t'ju paguajë 30 mijë euro për t'u zhvendosur atje

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Kalo në kategori