LAJMI I FUNDIT:

Vaji i ullirit-të mirat dhe të këqijat

Vaji i ullirit-të mirat dhe të këqijat

Ai është i pasur me lëndë të ndryshme ushqyese, antioksidues, yndyra të pangopura, lëndë ushqyese anti-inflamatore që parandalojnë sëmundje të ndryshme, luftojnë radikalet e lira, ulin nivelin e kolesterolit të keq dhe parandalojnë plakjen e parakohshme, transmeton Telegrafi.

Dobitë

– Ul sasinë e kolesterolit “të keq” në gjak, që rezulton në uljen e sëmundjeve të zemrës.

– Rrit sasinë e kolesterolit “të mirë”, duke ndihmuar kështu funksionin e mirë të enëve të gjakut.

– Parandalon formimin e trombozave. Personat që konsumojnë dy lugë vaj ulliri në ditë, kanë rënie të LDL-kolesterolit dhe ngritje të nivelit të substancave antioksiduese në gjak të cilat kanë efekt pozitiv në mbrojtjen e zemrës.

– Ul presionin e gjakut dhe ndihmon në terapinë e hipertensionit.

Reklama

– Ndihmon në funksionin optimal të trurit, si dhe në shëndet të mbarë të kockave, sidomos në fëmijë të vegjël, pasi ndihmon në absorbimin e kalciumit.

– Duke qenë i pasur në vitaminë E, ndihmon në mbarëvajtjen e procesit të plakjes dhe, për këtë, është i domosdoshëm për të moshuarit.

– Mbron stomakun nga ulcera dhe gastriti.

– Mbron mëlçinë nga çrregullime dhe infeksione të ndryshme

– Studimet e reja tregojnë se ndihmon në parandalimin e kancerit të lëkurës, të zorrës, të prostatës dhe të gjirit dhe mbron qelizat e ADN-në nga deformimet, që mund të çojnë në shfaqjen e kancerit.

– Është më rezistues ndaj temperaturave të larta të gatimit.

– Ndihmon metabolizmin dhe rregullimin e sheqerit në gjak.

Reklama

Padobitë

Vaji i ullirit është produkti që kalori më shumë nga çdo lloj ushqimi tjetër! Për këtë arsye duhet konsumuar me sasi shumë të kufizuara, pasi mund të çojë shumë lehtë në shtim peshe.

Ullinjtë në krahasim me vajin e ullirit kanë natyrisht më pak kalori për të njëjtën sasi dhe përmbajnë fibrat bimore të cilat nuk gjenden te vaji.

1 kupë ullinj ka 150 kalori, 24% hekur, 17% fibra. Vaji nuk i ka këto dhe vetëm 1 lugë ka kaq kalori. Por, vaji është koncentrat vitamine E dhe antioksidantësh tepër të fuqishëm. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Shëndetësi Lajme
Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Shëndetësi
Nëse i dalloni disa nga këto simptoma, bëni kontroll për sëmundje seksualisht të transmetueshme

Nëse i dalloni disa nga këto simptoma, bëni kontroll për sëmundje seksualisht të transmetueshme

Shëndetësi
Reduktimi i dëmeve, kardiologët: Cigaret alternative më pak të dëmshme

Reduktimi i dëmeve, kardiologët: Cigaret alternative më pak të dëmshme

Shëndetësi Lajme
Humbja e pashpjegueshme e peshës, simptomë e kancerit

Humbja e pashpjegueshme e peshës, simptomë e kancerit

Shëndetësi
Një “specialitet” i pazakontë: Njerëz të shumtë dhe sportistë po vendosin vezë të pagatuara në kafe dhe ja pse...

Një “specialitet” i pazakontë: Njerëz të shumtë dhe sportistë po vendosin vezë të pagatuara në kafe dhe ja pse...

Shëndetësi
Kalo në kategori