LAJMI I FUNDIT:

Ushtria serbe afër Bujanovcit, vlerësohet kërcënim ndaj Kosovës

Ushtria serbe afër Bujanovcit, vlerësohet kërcënim ndaj Kosovës

Kërcënim ndaj Kosovës, e goditje për prishje të stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, po konsiderohet prezenca në një numër të madh i ushtrisë Serbe, në Bujanovc.

Derisa video ku shihen tanke të ushtrisë janë shpërndarë në rrjete sociale, njohësit e sigurisë kërkojnë reagim të autoriteteve vendore e ndërkombëtare.


Qytetarët të cilët kanë shpërndarë këto video, thanë kjo prani ushtarake në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë është duke u rritur cdo ditë e më shumë. Për cka edhe ka shkaktuar shqetësim për ta të cilët kanë kërkuar reagimin e autoriteteve në Kosovë dhe të ndërkombëtarëve.

E reagimin spektrit ndërkombëtar po e kërkon edhe ish-zv.ministri i Punëve të Brendshme, Valdet Hoxha, i cili thotë se Serbia praninë e ushtrisë e arsyeton cdo herë me ushtrime e trajnime.

Valdet Hoxha – Ish.zv ministër i Punëve të Brendshme ka deklaruar “ Prania e ushtrisë serbe në afërsi të Bujanovcit, e kamufluar si trajnim nga Republika e Serbisë, është kërcënim direkt në radhë të parë, ndaj qytetarëve shqiptarë në atë pjesë të vendit, e pastaj edhe kërcënim direkt dhe presion ndaj shtetësisë së Kosovës.

Macroni - Vuçiqit: Përgjegjësit për sulmin në Banjskë të dalin para drejtësisë
Lexo po ashtu Macroni - Vuçiqit: Përgjegjësit për sulmin në Banjskë të dalin para drejtësisë

Që shteti fqinjë i Kosovës, i udhëhequr nga Aleksandar Vuçiq, vazhdimisht kërkon që të godasë stabilitetin në Ballkanin Perendimor, e thote ekserpti i sigurisë Drizan Shala.

Ai thotë se një praktikë e tillë e dërgimit të vazhdueshëm të ushtrisë në vijë kufitare, e kishtë bërë Rusia para se të niste sulmet në Ukrainë.

Drizan Shala – Njohës i sigurisë ka shtuar se “Kjo ndër vete po ngerthen nje metedologji, dhe një doktrrin ushtarake të cilën e kemi parë, në mes Forcave Ushtarake ruse të cilët e kanë bërë një gjë të tillë, para invazionit të mundshëm ushtarak në territorin e Ukrainës, nuk do të thotë që do të ndodhë një invazion ushtarak i shtetit të Serbisë, në territorin e Kosovës, por mund të themi që në aspektin operacional dhe përcuerjes së mësazhit këto ushtrime po e dëshmojnë faktin e një elementi që politika zyrtare e Beogradit po tenton në cdo mënyrë dhe formë ta godas stabilitetin e rendit të Ballkanit perendimor.”

Serbia vazhdmisht dërgon ushtrinë në kufirin me Kosovës, sidomos kur tensionet në veri rriten.

Një video të ushtrisë serbe shumë pranë territorit të Kosovës, e publikoi edhe gjatë muajit mars, kryeministri Albin Kurti i cili e kishte vlerësuar si një veprim jo normal këtë.

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Prishtina
Nuk dëshiroi të paguante për ta shikuar lojën në shesh, lirohet asamblisti i LVV-së, Beqiri: Hapësirat publike do të mbrohen gjithmonë

Nuk dëshiroi të paguante për ta shikuar lojën në shesh, lirohet asamblisti i LVV-së, Beqiri: Hapësirat publike do të mbrohen gjithmonë

Lajme
Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Komunat
Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Lajme
Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Politikë
Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Lajme
Kalo në kategori