LAJMI I FUNDIT:

Ushtria ruse bombardon xhaminë ku ishin strehuar civilët në Mariupol

Ushtria ruse bombardon xhaminë ku ishin strehuar civilët në Mariupol

Forcat ruse kanë bombarduar sot një xhami në pjesën jugore të Ukrainës – pra në qytetin port Mariupol, ku ishin mbi 80 të rritur dhe fëmijë, përfshirë qytetarë turq, ka njoftuar ministri i Jashtmë ukrainas.

Reklama

Ukraina më herët kishte akuzuar Rusinë që nuk po i lejon civilët të largohen nga Mariupoli, ku qindra mijëra banorë kanë mbetur të bllokuar, transmeton Telegrafi.

“Xhamia e Sulltan Sylejmanit dhe gruas së tij Sulltanesha Hyrem, në Mariupol u bombardua nga pushtuesi rus”, thuhet në kumtesën e ministrisë së Jashtme të Ukrainës.

Ushtarët rusë thyen dyert e oborrit dhe u futën në shtëpinë e tyre, çiftit të moshuar ukrainas as që iu tremb syri – i detyruan trupat të largohen
Lexo po ashtu Ushtarët rusë thyen dyert e oborrit dhe u futën në shtëpinë e tyre, çiftit të moshuar ukrainas as që iu tremb syri – i detyruan trupat të largohen

“Brenda saj ishin mbi 80 të rritur dhe fëmijë që ishin strehuar, me shpresën se do t’i shpëtojnë granatimeve. Aty kishte edhe qytetarë turq”, thuhet ndër tjera.

Në anën tjetër, Moska vazhdimisht është munduar të mohoj pretendimet se ka për objektiv civilët në Ukrainë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Washington Post: Ukraina ka nisur kundërsulmin e shumëpritur kundër Rusisë

Washington Post: Ukraina ka nisur kundërsulmin e shumëpritur kundër Rusisë

Evropa
Peshkaqeni shqyen rusin në Egjipt, publikohen pamjet dramatike

Peshkaqeni shqyen rusin në Egjipt, publikohen pamjet dramatike

Afrika
Inteligjenca ukrainase publikoi një audio-incizim: Kjo bisedë dëshmon se rusët hodhën në erë digën

Inteligjenca ukrainase publikoi një audio-incizim: Kjo bisedë dëshmon se rusët hodhën në erë digën

Evropa
Zeri i Amerikës: Lidhjet e Vuçiqit me grupet kriminale shtron pyetjen: A është ai partner i SHBA-së?

Zeri i Amerikës: Lidhjet e Vuçiqit me grupet kriminale shtron pyetjen: A është ai partner i SHBA-së?

Serbia
Putin ka anuluar konferencën vjetore për shtyp - shenjë e dobësimit të fuqisë së liderit rus

Putin ka anuluar konferencën vjetore për shtyp - shenjë e dobësimit të fuqisë së liderit rus

Evropa
Gjeloshaj: Nëse e përkrahin të gjitha shtetet, do ta mbështesim edhe ne Ballkanin e Hapur

Gjeloshaj: Nëse e përkrahin të gjitha shtetet, do ta mbështesim edhe ne Ballkanin e Hapur

Mali i Zi
Kalo në kategori