Ushtria e Indisë ka pranuar se ka hedhur ‘aksidentalisht’ një raketë në Pakistan.

Dhe sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, askush nuk u vra në incidentin ‘thellësisht për keqardhje’ të mërkurën, tha Ministria e Mbrojtjes e Nju Delhit.

Faji thuhet të ishte në një ‘mosfunksionim teknik’, me zyrtarët që urdhëruan një hetim të nivelit të lartë.

Rrëfimi erdhi pasi forcat e armatosura të Pakistanit akuzuan Indinë për vënien në rrezik të jetëve me “shkeljen e paprovokuar të hapësirës së saj ajrore”.

Atje është lëshuar një paralajmërim për vendin ‘të jetë i ndërgjegjshëm për pasojat e pakëndshme të një neglizhence të tillë dhe të marrë masa efektive për të shmangur përsëritjen e shkeljeve të tilla në të ardhmen’.

Reklama

Fqinjët – që të dy kanë armë bërthamore – kanë luftuar tre luftëra dhe janë përfshirë në përplasje të shumta ushtarake.

Reklama

“Objekti fluturues me shpejtësi të lartë” u rrëzua pranë qytetit lindor të Mian Channu pasi vinte nga qyteti verior indian i Sirsa, në shtetin Haryana.

Ai udhëtoi në një lartësi prej 13 mijë metrash, me tre herë shpejtësinë e zërit dhe fluturoi 77 milje në hapësirën ajrore pakistaneze përpara se të rrëzohej.

Në skena dramatike, zyra e jashtme e Pakistanit thirri të ngarkuarin me punë të Indisë në Islamabad për të paraqitur një protestë për incidentin.

Në një deklaratë të lëshuar sot nga Ministria e Mbrojtjes e Indisë thuhej: “Më 9 mars 2022, gjatë një mirëmbajtjeje rutinë, një mosfunksionim teknik çoi në shkrepjen aksidentale të një rakete”. /Telegrafi/

Reklama