LAJMI I FUNDIT:

Ushtari amerikan ia numëron Rakiqit ushtarët e plagosur nga protestuesit në Zveçan

Ushtari amerikan ia numëron Rakiqit ushtarët e plagosur nga protestuesit në Zveçan

Pas protestës së dhunshme të huliganëve serbë në Zveçan, ushtarët amerikanë kanë vendosur barrikada me gjemba në mes të rrugës.

Reklama

Goran Rakiq, kryetar i Listës Serbe, ka kërkuar që ushtarët e KFOR-it të vendosen në rrugët kryesore të Zveçanit për të parandaluar arrestimin e serbëve nga Policia e Kosovës.

Në një video-incizim, dëgjohet teksa përfaqësuesi i KFOR-it ia numëron Rakiqit, ushtarët e plgosur si pasojë e dhunës gjatë ditës së hënë.

“Gjatë protestës së hënës, 25 ushtarë të KFOR-it janë plagosur. Disa ushtarë të KFOR-it janë plagosur nga arma e zjarrit, u janë nxjerrë plumba, jo shumë larg nga aty ku folëm të hënën mbrëma”, thotë ai.

Tutje shpjegon se arma që janë plagosur ushtarët e KFOR-it nuk kanë qenë të NATO-s.

“Shenjat në plumba tregojnë se është shtënë me të nga një armë, të cilën nuk e ka NATO apo KFOR-i. Armët që kanë shtënë ato plumba nuk kanë qenë këtu. Kam ushtarë të cilëve u janë nxjerrë plumba. Është absolutisht e papranueshme”, i ka thënë ushtari, Rakiqit.

Në fund përfaqësuesi i KFOR-it tha se do ta shqyrtojnë kërkesën e Listës Serbe./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Lajme
A do të largohet Lajçak nga detyra e emisarit për dialog pas fitores së Ficos në Sllovaki?

A do të largohet Lajçak nga detyra e emisarit për dialog pas fitores së Ficos në Sllovaki?

Lajme
Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Lajme
Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Kronika e Zezë
Kalo në kategori