Demenca njihet si një grup simptomash shkatërruese që lidhen me rënien e trurit. Humbja e kujtesës, e cila fillimisht fillon e lehtë, përfundimisht çon në një shkëputje të plotë nga realiteti, pasi njohuria për veten dhe të dashurit zbehet.

Reklama

Hulumtimet sugjerojnë se mund të modifikoni rrezikun e rënies së trurit duke riparuar dietën tuaj. Sipas Harvard Health, kjo nënkupton reduktimin e ushqimeve të larta në kolesterol dhe yndyrë.

Pse? Trupi shëndetësor thotë se ushqimet e larta në kolesterol dhe yndyrë mund të “përshpejtojnë formimin e pllakave beta-amiloide në tru”. Këto grupe proteinash ngjitëse fajësohen për shumë nga dëmtimet që ndodhin në trurin e njerëzve me sëmundjen Alzheimer – shkaku më i zakonshëm i demencës.

Reklama

Vlen të përmendet se kjo teori është sjellë në përbuzje pasi një hetim i fundit gjashtë-mujor nga revista Science raportoi prova “tronditëse të hapura” se gjetjet që mbështesin këtë teori për dekada mund të jenë të fabrikuara.

Reklama
Ndikimi i mishit të kuq në nivelet e kolesterolit Ndikimi i mishit të kuq në nivelet e kolesterolit

Sidoqoftë, bifteku që do të ndani është i ngarkuar me yndyrë të ngopur, e cila dihet se rrit nivelet e kolesterolit jo të shëndetshëm të lipoproteinës me densitet të ulët (LDL) në gjak.

Kolesteroli LDL grumbullohet dhe dëmton arteriet. “Ne e dimë se kjo është e keqe për zemrën tuaj. Tani ka shumë prova që është gjithashtu e keqe për trurin tuaj”, tha doktoresha Francine Grodstein, profesoreshë e asociuar e mjekësisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe epidemiologe e asociuar në Brigham and Women’s Hospital.

Studimi sugjeron se vaksinimi kundër gripit ul rrezikun e sëmundjes Alzheimer Studimi sugjeron se vaksinimi kundër gripit ul rrezikun e sëmundjes Alzheimer
Reklama

Në të vërtetë, një studim i botuar në revistën Annals of Neurology zbuloi se gratë që hanin yndyra më të ngopura nga ushqimet si mishi i kuq dhe gjalpi rezultuan më keq në testet e të menduarit dhe kujtesës sesa gratë që hanin sasinë më të ulët të këtyre yndyrave.

Reklama

Ky zbulim mbështetet nga një studim i vitit 2021 i botuar në The American Journal of Human Nutrition. Në studimin e më shumë se 1200 njerëzve, studiuesit zbuluan se individët me nivele më të larta të yndyrave të ngopura në gjakun e tyre kishin më shumë gjasa të zhvillonin demencë, duke përfshirë sëmundjen e Alzheimerit.

Reklama

Megjithatë, studime të tjera ofrojnë një pamje më të përzier, kështu që nuk mund të nxirren përfundime. /Telegrafi/