LAJMI I FUNDIT:

Ushqimet që zbutin stresin dhe tensionin

Ushqimet që zbutin stresin dhe tensionin
Foto: GettyImages

Shumë prej nesh po ndjehen të lodhur dhe të stresuar kohët e fundit, por përfshirja e disa super ushqimeve në dietën tuaj të përditshme mund të bëjë ndryshimin.

Reklama

Qetësoni veten me këto ushqime që ndihmojnë në uljen e stresit:

Mollët aktivizojnë hormonet e lumturisë

Mollët marrin shijen e tyre të lezetshme të ëmbël nga acidi malik, një përbërje që stimulon trurin tuaj të lëshojë hormonin qetësues dhe forcues të përqendrimit të dopaminës. Spanjollët thonë se do të rrisni lumturinë, përqendrimin dhe energjinë tuaj për 50 për qind në pesë minuta.

Patatet e ëmbla qetësojnë tensionin e muskujve

Shtoni një filxhan me patate të ëmbla në dietën tuaj të përditshme dhe mund të ndjeheni sa 33 për qind më qetë dhe më të lumtur brenda pesë ditëve. Këtë e thonë hetuesit australianë, të cilët thonë se patatja ka shumë lëndë ushqyese (të tilla si mangan, bakër dhe beta-karoten) që qetësojnë sistemin nervor qendror, duke i mbajtur muskujt të qetë dhe pa tension.

Mishi i viçit parandalon lëkundjet e humorit

Lajm i shkëlqyeshëm nga hetuesit e Universitetit të Connecticut: Vetëm mbajtja e niveleve të sheqerit në gjak stabile ka fuqi që të zvogëlojë rrezikun e nervozizmit dhe tensionit me 60 për qind duke parandaluar uljen e sheqerit në gjak që shkakton ankth.

Çokollata e zezë kthen qetësinë

Ky ushqim i ëmbël përmban një përbërje të rrallë bimore fenetilamaminë që kapet në qelizat e trurit dhe i nxit ato të lëshojnë serotoninën qetësuese të humorit. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Nutricion
Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Si të…
Nëse e shihni këtë etiketë në një kuti ilaçesh, mos hipni në makinë: Ato përdoren për të paktën 10 sëmundje të zakonshme

Nëse e shihni këtë etiketë në një kuti ilaçesh, mos hipni në makinë: Ato përdoren për të paktën 10 sëmundje të zakonshme

Shëndetësi
E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

Shëndetësi Lajme
Çfarë duhet të bëni kur jeni të pikëlluar - mos i ndrydhni ose fshihni ndjenjat tuaja

Çfarë duhet të bëni kur jeni të pikëlluar - mos i ndrydhni ose fshihni ndjenjat tuaja

Psikologji
Simptomat e hershme të leukemisë te të rriturit që nuk janë të vështira për t’u dalluar

Simptomat e hershme të leukemisë te të rriturit që nuk janë të vështira për t’u dalluar

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori